Víte, jak ovlivňuje chemické čištění oblečení vaše zdraví?

Čisté oblečení. Na tom si současná společnost zakládá. Kromě toho, že k určitému společenskému postavení patří příslušný oděv, patří k němu i jeho perfektní vzhled. Vzhledem k tomu, že dnes pračka patří k běžnému vybavení domácnosti a čistírny jsou téměř na každém rohu, není to problém. Napadlo vás však někdy, že za čisté oblečení můžete někdy platit i vlastním zdravím?

Není naším cílem, vás zbytečně děsit nebo dokonce přesvědčovat, abyste v rámci boje za zdraví a čisté životní prostředí chodili špinaví. Faktem však zůstává, že chemické látky obsažené v pracích prostředcích, které se používají při domácím praní i ty v rozpouštědlech z čistíren, lidské zdraví ovlivňují.

Prací prášky a jejich vliv na zdraví

V pracích prášcích se nachází celá řada látek, které mohou způsobovat alergie u dětí i dospělých. Obsahují tenzidy, fosfáty, opticky zjasňující prostředky, bělidla na bázi chlóru, syntetické konzervanty, parfémy a další chemické látky. Tyto látky ulpívají na oblečení a mohou tak dráždit pokožku. Předejít se tomu dá dvojitým mácháním nebo použitím ekologických či hypoalergenních pracích prostředků.

Co ale s oblečením, které není možné prát v pračce? Odnese se do čistírny, kde ho nečeká vodní lázeň, ale chemické čištění. To sice nezpůsobuje alergické reakce a také se při něm nepoužívá voda – mohlo by se tedy na první pohled zdát velmi šetrné. Není to však tak jednoduché, jelikož 85 % čistíren po celém světě pro chemické čištění používá tetrachlorethylen, známý také pod zkratkou PCE. 

Co je to PCE?

Tato těkavá, stabilní a nehořlavá látka se používá jako rozpouštědlo organických látek při suchém čištění již řadu let. A to i přes to, že Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikuje tetrachlorethen jako karcinogen skupiny 2A, což znamená pravděpodobnou karcinogenitu pro člověka. 

Podobně jako mnoho dalších chlorovaných uhlovodíků působí tetrachlorethylen tlumivě na centrální nervový systém a může vstupovat do těla přes dýchací ústrojí nebo kůži, rozpouští tuky v kůži a může ji dráždit.

PCE je běžným zdrojem znečištění půdy. Vzhledem k jeho mobilitě v podzemní vodě, nízkoúrovňové toxicitě a vysoké hustotě, která je vyšší než hustota vody, je jeho odstraňování z přírody mnohem složitější než odstraňování ropy.

Co na to evropská legislativa?

Žádná ze zemí EU používání PCE při chemickém čištění zatím nezakázala úplně, protože se domnívají, že ochrana zdraví a bezpečnost čistíren je dostatečně zajištěna zavedením kontrolních opatření. Nicméně se schyluje ke změnám, a to především v Dánsku a ve Francii. Právě ve Francii by měly být do konce roku 2022 vyřazeny z provozu všechny stroje, které čistí pomocí PCE a vyskytují se v obytných zónách. Je tedy pravděpodobné, že další země se budou připojovat.

Možné alternativy chemického čištění

Vědci z Institutu pro snížení používání toxinů (Toxics Use Reduction Institute – TURI) seřadili dostupné alternativy na základě technických, ekonomických, ekologických a regulačních kritérií. V potaz vzali i dopady na lidské zdraví. Alternativy rozdělili do pěti skupin, z nichž nejvýhodnější jsou první dvě.

Profesionální mokré čištění (skupina 1)

Čištění vodou vyhodnotili vědci jako nejvhodnější. Profesionální mokré čištění oblečení v sobě kombinuje řemeslnou péči s odbornou technologií. Tento proces zanechává oděvy měkčí, zářivější a svěžejší. Proces využívá biologicky odbouratelné prostředky a čistou vodu – a prací programy v kombinaci s předpírkou zajišťují, že vlákna jsou zachovávána.

Výhody

  • Odstraňuje organické skvrny, které běžné chemické čištění nedokáže odstranit
  • Na kůži nebo oblečení se neuvolňují toxické chemikálie
  • Vhodné pro děti a alergiky
  • Snižuje vypouštění toxinů do ovzduší a vody
  • Nízká spotřeba energie

Kapalný oxid uhličitý (skupina 2)

Oxid uhličitý je netoxický a přirozeně se vyskytující plyn, který se při vystavení vysokému tlaku mění na kapalinu a stává se superúčinným přírodním rozpouštědlem. Velmi dobře odstraňuje skvrny na olejové bázi a umožňuje čištění extrémně jemných oděvů.

Výhody

  • Umožňuje čištění oděvů s vysokým barevným kontrastem nebo se strukturovanými tkaninami
  • Velmi účinný na mastné skvrny
  • Zcela netoxický
  • Minimální dopad na životní prostředí
  • Neplýtvá vodou

Dezinfekce ozonem (Skupina 2)

Proces ozonizace využívá čistou technologii k rozbití biologické struktury bakterií, přičemž oblečení je zcela dezinfikováno. Ozonizace oblečení dezinfikuje úplně, včetně koronavirů, a zároveň zabraňuje zbytečnému čištění.

Výhody

  • Odstraňuje všechny pachy, včetně potu, plísní a kouře
  • Oblečení zcela dezinfikujte
  • Proces je zcela bez chemikálií, kde se nepoužívají žádná čisticí rozpouštědla, tekutiny ani prášky
  • 100% šetrné k životnímu prostředí
  • Hypoalergenní

Je tedy docela možné, že až příště ponesete oblečení do čistírny, bude se čistit některým z těchto způsobů. Jak rychle se však zcela upustí od vysoce hořlavých a zdraví nebezpečných chemických látek, není zcela jasné. Jisté však je, že v České republice působí již dnes čistírny a prádelny, kde se čistí pomocí ekologických technologií, které PCE nevyužívají.

Zdroj obrázku: tong patong / Shutterstock.com