Přírodní projímadla, které vás zbaví zácpy. Švestky a olivový olej patří mezi základní zbraně

Dle statistik zhruba každý čtvrtý člověk trpí střevními potíži v podobě zácpy. Může se přihodit naprosto komukoli, i když ženy patří k náchylnější skupině. Zácpu poznáte především podle bolesti břicha, nadýmání a omezeným pohybům střev (méně než 3x týdně). Způsobit ji může monotónní jídlo s nízkým obsahem vlákniny, nadměrný stres, těhotenství nebo i cestování. Naštěstí se ale jedná o stav, od kterého si můžete pomoci sami prostřednictvím změn ve svých návycích.

Změna životního stylu

Vždy platí, že zdravý životní styl podporuje správnou stolici. Pravidelně jíst, zahrnout do jídelníčku vysoký obsah zeleniny a ovoce a celozrnných obilovin a vypít nejméně 2 litry čisté vody společně s pravidelným pohybem a kvalitním spánkem jsou základy pro dobré vyprazdňování našich střev.

Jitrocelová slupka

Velmi přirozené projímadlo, které najdete v jakémkoli bio obchodě. Jitrocelová slupka by se měla konzumovat smíchaná s vodou nebo džusem. Tak vznikne účinný gelový prostředek zvyšující pohyb střev.

Olivový olej

Stimuluje líná střeva. Dejte si každé ráno na prázdný žaludek jednu čajovou lžičku olivového oleje nebo smíchejte jednu lžíci citrónové šťávy s jednou lžící olivového oleje v šálku teplé vody a vypijte.

Švestky

Švestky můžete jíst čerstvé, syrové, zavařené nebo i sušené. V tomto případě doporučujeme rozhodně sušenou verzi. Žvýkejte tak 5 – 6 kusů a vypijte 2 – 3 sklenice vlažné vody.

Lněné semínko

Jakmile se lněné semínko dostane do kontaktu s vodou, má tendenci bobtnat. Tím zvyšuje množství stolice a pomáhá jí vyjít ven. Dokonalé je také ve spojení s jogurtem.

Ovesné vločky

Fungují podobně jako lněné semínko, takže je můžete smíchat s vodou i jogurtem.

Obrázky: Freepik