Příznaky chronicky dráždivé bolesti způsobené syndromem hruškovitého svalu

Piriformis syndrom neboli syndrom hruškovitého svalu představuje kompresi sedacího nervu svalem piriformis. Tento sval začíná od pánevního povrchu křížové kosti po horní část stehenní kosti. Lidé s tímto syndromem mohou mít chronicky dráždivou bolest, které zhoršuje kvalitu jejich života. Pokud dlouho sedí nebo běží, sval piriformis může stlačit na sedací nerv.

Syndrom postihuje více ženy než muže, což se dá vysvětlit predispozicí žen k pružnosti vazů v pánvi.

Příznaky syndromu piriformis

Syndrom je chronický, svědivý, necitlivý a začíná mravenčením v oblasti hýždě a podél cesty ischiatického nervu. Bolest postihuje zadní část stehen, lýtko a někdy i chodidlo. Bolest se zhoršuje při stlačení sedacího nervu – při sezení nebo běhu. Tento syndrom může být způsoben několika faktory:

  • Svalová slabost v bocích
  • Pád způsobující lokalizované trauma gluteálních svalů
  • Automobilové nehoda
  • Malformace způsobující nerovnou délku nohy

A jak poznáte, že se jedná o syndrom piriformis a ne o bolest ischias? Stlačení bederního disku sedacího nervu sahá od hýždí po koleno a způsobuje často bolesti zad. Pokud jde o syndrom piriformis, nemusí bolest zad způsobovat, protože zůstává hlavě v dolní oblasti těla, od hýždí až po lýtko.

Ke zmínění bolesti svalů piriformis může pomoci jednoduché cvičení. Vsedě si položte nohu se zkříženýma nohama na druhou nohu, záda držte rovně a tuto pozici držte 30 vteřin. Cvičení opakujte třikrát a měli byste cítit napětí v oblasti hýždí.

Obrázky: Freepik