Tělo funguje, jak má, když jsou hormony v rovnováze. V případě hormonálních výkyvů totiž může dojít ke zhoršení fyzického stavu i zdraví. Jedná se především o estrogen, který je i v tělech mužů i žen. U mužů dochází ke zvýšení hladiny estrogenu v případě nízké hladiny testosteronu, u žen zodpovídá za menstruační cyklus a ovlivňuje reprodukci. Co se stane, když hladina estrogenu v těle stoupne? Jaké jsou příznaky a následky estrogenové dominance, kterou je nutné řešit adekvátní léčbou?
Příznaky estrogenové dominance
Co může vypovídat o zvýšené hladině estrogenu v těle nebo přímo estrogenové dominanci? Především se jedná o tyto příznaky:
- Zvýšené dopady premenstruačního syndromu
- Nepřirozená menstruace
- Přibývání na váze
- Bolesti hlavy
- Dlouhotrvající únava
- Snížené libido
- Potíže se spánkem a usínáním
- Zhoršení kvality vlasů / ztráta vlasů
- Výpadky paměti
- Abnormální výkyvy nálady
Hladinu estrogenu odhalí krevní test
Máte podezření na vysokou hladinu estrogenu? Objednejte se ke svému lékaři a požadujte krevní test, který určí hladinu tohoto hormonu v krvi. Při dlouhodobém vystavení estrogenové dominanci může dojít ke vzniku rakoviny endometria nebo dalších onemocnění. Kromě lékaře však můžete upravit hladinu hormonů také vlastním přičiněním. Co je nutné pro hormonální rovnováhu udělat?
Odpočiňte si a detoxikujte tělo
Pro harmonizaci hormonů v těle je nutné získat kontrolu nad svým tělem – více odpočívat, správně jíst, zvýšit pohybovou aktivitu a kvalitně spát. Zde jsou rady odborníků:
- Jíst více zeleniny
- Zařadit do jídelníčku probiotické potraviny, jako jsou zelí, kefír nebo jogurt
- Pít dva a více litrů vody denně
- Pravidelně cvičit
- Pravidelné saunování
Pixabay
Nastartujte játra
Čističkou lidského těla jsou játra, protože zodpovídají za odstranění toxinů z těla. Dobře fungující játra mohou vyplavit také nadbytečný estrogen, je však nutné omezit spotřebu alkoholu a jíst zdravě. Není vhodné požívat drogy nebo návykové léky. Játra lze také podpořit pomocí zdravých potravin, které napomáhají jejich fungování, jako jsou červená řepa, listová zelenina, cibule, česnek, mrkev nebo celer. Játrům pomohou také bylinky, především pampeliška, lékořice, zázvor nebo lopuch.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com