Stolice napoví mnohé o celkovém zdraví. Proč například plave? Zde je několik důvodů, které moc lidí nezná

Konzistence stolice prozrazuje mnohé o našem celkovém zdraví. Ačkoli se nejedná zrovna o populární téma, někdy je důležité věnovat mu pozornost. Struktura, barva a zápach, z toho všeho lze vyčíst, jak na tom jsme se svým zdravím. Co například znamená, když naše stolice plave?

Částice stolice jsou lehčí než voda

To je velmi pozitivní signál, protože naznačuje, že výživnější částice byly absorbovány do našeho těla, tudíž pohyby střev dobře fungují a tělo získává živiny, které potřebuje.

Příliš mnoho hořčíku

Spousta lidí užívá hořčík pro lepší spánek nebo pro regulaci hladiny cukru v krvi. Nadbytek hořčíku však způsobuje, že vaše stolice absorbuje více vody. Není důvod k obavám, ale jedná se o signál, že přijímáte více hořčíku, než potřebujete.

Syndrom dráždivého tračníku

Studie zjistila, že 26% účastníků se syndromem dráždivého tračníku uvedlo, že jejich stolice plave. Sice to automaticky nemusí znamenat, že trpíte tímto problémem, ale jedná se o jeden z příznaků. Proto, pokud se u vás vyskytnou křeče, píchání v žaludku, nafouknuté břicho a plynatost, nebude na škodu nechat se vyšetřit odborníkem.

Vysoký obsah tuku

Stolice s vysokým obsahem tuku plave. Je to proto, že tuk se skládá částečně z oleje a olej a voda se nikdy nemísí. Stolice plná tuků může být známkou toho, že vašemu tělu chybí živiny nebo je špatně vstřebává. Příčiny mohou být různé, například problémy se žlučníkem nebo střevy.

Co dělat pro zdravější pohyby střev?

  • Snižte stres
  • Jezte potraviny s přírodními probiotiky
  • Jídlo dobře rozkousejte
  • Vyvarujte se smažených a tučných jídel
  • Jezte více vlákniny a fermentovaných potravin

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com