Únava, otupělost, náhlá dušnost, které máme tendenci ignorovat a u nichž nás odborníci nabádají, abychom jim věnovali větší pozornost, protože mohou skrývat vážnější zdravotní problémy, to všechno jsou příznaky, jež vyžadují kontrolu lékaře. Jsou ale i jiné zákeřné nebo tiché symptomy, které často ignorujeme, přičemž by nás měly vést přímo k lékaři na kontrolu našeho stavu. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou nejčastější mírné příznaky, které jsou často zanedbávány, i když by měly být červenou kontrolkou pro naše zdraví.
Neustálá únava
Únava, která po odpočinku neustupuje a která ztěžuje vaše každodenní činnosti, může být příznakem infekce, jako je například nachlazení nebo chřipka. Je však možné, že se jedná o příznak jiných vážnějších onemocnění, která by se měla vyšetřit, přičemž pokud únava přetrvává déle než dva týdny a je kombinována se ztrátou zájmu o věci, které vás dříve bavily, pak je zde možnost psychické poruchy, jako je deprese.
Nevysvětlitelný nárůst hmotnosti
Pokud viník není zřejmý (přejídání) a nemůžete přijít na to, proč jste přibrali, odborníci vysvětlují, že hormonální změny nebo poruchy, jako je štítná žláza nebo menopauza, mohou způsobit přibývání na váze. Problém může být také způsoben zadržováním tekutin, což je stav, který může být způsoben vážným onemocněním srdce nebo ledvin a měl by být vyšetřen.
Chronická bolest
Dá se očekávat, že bolesti a nepohodlí přicházejí s přibývajícím věkem. Někdy je to důsledek přirozeného opotřebení nebo problémů, jako je artritida. V jiných případech může být bolest důsledkem autoimunitního stavu nebo jiného systémového onemocnění, které by mělo být vyšetřeno. Jak odborníci vysvětlují, bolest spojená se systémovými onemocněními může být doprovázena dalšími příznaky, jako je hubnutí, bolesti hlavy, nechutenství, noční pocení nebo únava.
Shutterstock
Dušnost při cvičení
Pokud se zadýcháte během cvičení, které jste dříve vykonávali bez větších překážek, existuje riziko respiračních problémů, jako je astma nebo kardiovaskulární onemocnění, zejména pokud existují souběžné problémy, jako je hypertenze, zvýšený cukr a hladina cholesterolu.
Nespavost
Potíže s usínáním a poruchy spánku obecně mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, spánkové apnoe nebo ve vzácnějších případech neurologických poruch, jako je Parkinsonova choroba.
Shutterstock
Neschopnost se soustředit
Pomalé myšlení nebo neschopnost soustředit se může pocházet z něčeho tak jednoduchého, jako je nedostatek spánku, ale může to být také vedlejší účinek určitých léků nebo může být způsobeno základním zdravotním problémem. V druhém případě, jak upozorňují odborníci, se mohou objevit i doprovodné příznaky jako nadměrná únava, bolest hlavy, bolest celého těla, úzkost a deprese.
Necitlivost
Neignorujte necitlivost nebo mravenčení v rukou, nohou nebo prstech, pokud přetrvávají delší dobu. Může se jednat o nekontrolovanou cukrovku, nedostatečnou činnost štítné žlázy nebo neurologické problémy, jako je syndrom karpálního tunelu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Prevention.com