Příznaky naznačující akutní nedostatek hořčíku v těle. Neignorujte je, hrozí vážné problémy

Strava většiny obyvatelstva se za posledních několik desetiletí dramaticky změnila, bohužel ve většině případů ne k lepšímu. Větší podíl prefabrikovaných potravin, všudypřítomné pesticidy a umělá dochucovadla sice znamenají větší možnosti, ale také nižší obsah přijatých živin. Zejména nedostatek hořčíku se v posledních letech stal poměrně závažným, ale často viděným problémem.

Kam zmizel hořčík? Problém je v půdě

Proč je tak těžké získat v časech blahobytu správné množství hořčíku z potravy? V minulosti stačilo jíst syrové jídlo, protože dříve byla půda bohatší na hořčík, a tedy i zelenina a ovoce ho obsahovaly větší množství. Eroze a moderní způsoby zemědělství a pěstování však ponechaly v půdě jen málo hořčíku. Výsledkem je, že množství tohoto prvku v našich potravinách výrazně pokleslo.

Trpíte depresemi a únavou? Možná vám jenom chybí magnezium

Nedostatek hořčíku může mít mnoho podob: nejčastějším problémem bývají svalové křeče, deprese a únava nebo řídnutí kostí. Pozorováno bylo ale velké množství méně častých, zato však poměrně závažných příznaků, například:

  • Závrať
  • Ztráta paměti
  • Změny osobnosti
  • Nespavost
  • Krevní sraženiny
  • Vysoký krevní tlak

Tento výčet však není ani zdaleka úplný, nedostatek tohoto minerálu může způsobovat ještě celou řadu dalších nepříjemných jevů.

Co dělat, pokud máme podezření na nedostatek hořčíku v těle?

Hořčík je nesmírně důležitý minerál, protože je zodpovědný za více než 300 enzymových procesů, které řídí mnoho biochemických reakcí v našem těle. Hraje také důležitou roli při zvyšování energetické hladiny, aktivaci nervů a svalů a udržování správného trávení a funkcí mozku. Proto bychom měli zvýšit příjem hořčíku konzumací vhodných biopotravin. Navíc můžete předcházet nedostatkům těchto minerálů užíváním vysoce kvalitních doplňků stravy. Zejména v těhotenství je třeba tento minerál suplementovat, protože je zásadní jak pro zdraví matky, tak i pro vývoj plodu.

Obrázky: Freepik