Na srdeční choroby umírá ve Spojených státech jeden člověk každých zhruba 40 vteřin. Více než jedna ze tří těchto úmrtí přijde naprosto náhle. Lékaři tento stav nazývají „náhlá srdeční smrt“. Mnohem důležitější ovšem je, že většina lidí s náhlou srdeční příhodou měla příznaky minimálně několik hodin nebo dnů před samotnou příhodou.
Buď příznaky nepoznali, nebo jednoduše ignorovali. Mnoho z těchto lidí si mohlo zachránit život nebo zdraví, kdyby znali příznaky srdečního infarktu. A mnoho z nich se mu mohli zcela vyhnout, jenže si nemysleli, že by jim mohlo hrozit nebezpeční tohoto onemocnění, když jsou silní, fit a pravidelně cvičí. To ovšem není vůbec pravda, protože srdeční selhání může postihnout kohokoliv.
Na náhlý infarkt umírají stovky tisíc lidí ročně
Mnoho pacientů má příznaky, které byly rozpoznány příliš pozdě, a již nebylo možné zabránit významnému poškození srdce. Na rozdíl od mnoha jiných byste se této situaci mohli snadno vyhnout.
Nejedná se přitom o nic složitého. Není to jen bolest na hrudi nebo tlak, který vystřeluje do levé paže. Existuje mnoho individuálních variací, jak se srdeční choroby projevují, což je pro nás všechny, včetně lékařů, výzvou určit, kdy příznaky souvisejí se srdcem. O srdečních chorobách byste ovšem měli vědět tři základní informace, které by měly znát lidé bez ohledu na věk:
- Příznaky, které se vyskytnou při fyzické aktivitě nebo emočním stresu a nezmizí odpočinkem, je nutné konzultovat s lékařem;
- Příznaky, jako je bolest nebo tlak na hrudi, nevolnost, zažívací potíže nebo pálení žáhy spojené s dušností, pocením, palpitacemi nebo pocitem na omdlení, musí urgentně vyhodnotit lékař. Nejezděte sami do nemocnice, ale zavolejte si záchrannou službu, protože byste mohli během řízení omdlít
- Máte-li obavy, vždy se poraďte s lékařem. Je mnohem lepší, když to nebudou potíže se srdcem, než zjistit příliš pozdě, že máte infarkt.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com