Psychologové vytvořili seznam výhod života bez partnera

Osamělost je něco, čeho se všichni bojíme, bez ohledu na věk. Dokonce i děti se bojí myšlenky, že se z nich jednoho dne stane šílená kočičí dáma nebo stará panna. Je ovšem svobodný život skutečně tak hrozný? Podle psychologů rozhodně není. Ve skutečnosti to může být fantastický život plný dobrodružství a zábavy. Jaké jsou výhody single života?

Sebeurčení

Odborný výzkum srovnávající lidi, kteří zůstali svobodní, s těmi, kteří zůstali v manželství, ukázal, že svobodní lidé mají zvýšený pocit sebeurčení a je u nich větší pravděpodobnost, že zažijí pocit dalšího růstu a vývoje. Výzkum ukázal, že svobodní lidé mají tendenci oceňovat smysluplnou práci více než lidi v manželství. Podle stejné studie vede vyšší pocit sebeurčení také k méně negativním emocím, ale pouze u svobodných lidí. Přesný opak je pravdou v případě ženatých jedinců.

Lepší neromantické vztahy

Všichni jsme někdy měli velmi chladného přítele,  poznali jste ho a pak zmizel z povrchu Země. Vztahy mají tendenci izolovat lidi. Stahují se do určité komfortní skupiny, ze které nevycházejí. Výzkum naopak ukázal, že nezadaní mají tendenci mít silnější kontakty se svými rodiči, sourozenci, přáteli, sousedy a spolupracovníky. Nezadaní mají často sítě lidí, kteří jsou pro ně důležité. Všechny rodiče nezadaných jedinců to zaručeně potěší, tak jim to nezapomeňte říct.

Jak dlouho tyto výhody vydrží?

Podle doktora DePaula by se manželům mělo dařit mnohem lépe, než ve skutečnosti je. Získají přístup k více než 1000 federálním výhodám a také k intimitě a společenskému charakteristickému rysu vztahu. Tyto výhody ovšem netrvají dlouho. Podle odborníků vdaní a ženatí lidé obvykle končí tam, kde byli, když byli svobodní. Rozdíl v tom okamžiku spočívá v tom, že mají zvláštní odpovědnost, méně sebeurčení a méně času na jiné vztahy.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Time.com