Nevědomá činnost mozku. Během spánku vám pomůže vyřešit spoustu problémů

Trochu jako kousky skládačky, které do sebe postupně zapadají a pomalu tvoří jedinečný a srozumitelný obraz, i REM a non-REM fáze spánku pomáhají kreativnímu myšlení při řešení problémů. Tento fascinující aspekt zkoumali vědci, jež studovali způsob, jakým REM a non-REM fáze spánku spolupracují, aby nám pomohly vyřešit každodenní problémy.

Vliv spánku na kreativní myšlení

Spící mozek prochází spánkovým cyklem non-REM a REM každých 90 minut. V průběhu jedné nebo více nocí se hipokampus a kůra mozková opakovaně synchronizují a oddělují. Tato sekvence abstrakce spojení a rozpojení se neustále opakuje. Paměť uložená hipokampem se reprodukuje během fáze non-REM, a když mezi nimi najdeme podobnosti, tato informace se uloží do mozkové kůry. Vzhledem k tomu, že hipokampus a kůra mozková jsou během této fáze v úzké komunikaci, vědci se domnívají, že hipokampus nějakým způsobem řídí to, co se reprodukuje. Tato oblast mozku dává přednost reprodukci podobných nebo tematicky propojených prvků a povzbuzuje nás, abychom tyto souvislosti našli a použili k vytvoření vzorů.

Proces funguje jako řešení hlavolamu

Představte si, že máte za úkol vyřešit hlavolam. Máte všechny potřebné informace k jeho vyřešení, ale nemůžete se pohnout o krok dál, zasekli jste se. Možná si myslíte, že už máte veškeré vzpomínky, které potřebujete, ale musíte je ještě dát dohromady, vytvářet mezi nimi vazby. Podle vědců k tomuto typu restrukturalizace často dochází, když spíme, tudíž čerpali z vědecké literatury k tomuto tématu a kombinovali ji s fyziologickými a behaviorálními údaji s cílem vytvořit model toho, co se může dít během každé fáze spánku.

Výsledky zkoumání

Na základě toho, co bylo objeveno, non-REM spánek pomáhá informace organizovat do užitečných kategorií, zatímco REM nám umožňuje jít nad rámec těchto kategorií tvořením neočekávaných propojení. Během REM fáze se naopak nezdá, že by byl hipokampus a mozková kůra synchronizovány. Stručně řečeno, pokud nyní v životě řešíte závažný problém, dopřejte si dostatek spánku, zvláště pracujete-li na něčem, co vyžaduje myšlení za vaše hranice.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Cell.com