Příznaky upozorňující na přítomnost ledvinových kamenů. Všímejte si barvy moči i jejího množství

Ledvinové kameny se mohou lišit svou velikostí od tvaru připomínajícího zrnka písku až po ty, které se mohou zablokovat v močových cestách a představovat riziko infekce. V některých případech jsou ledvinové kameny vylučovány močí, ale někdy je nutný chirurgický zákrok k jejich odstranění. Podívejte se s námi, jaké příznaky mohou upozornit na přítomnost ledvinových kamenů.

Časté močení

Kameny se pohybují v dolní polovině močové trubice a stimulují  tkáň. Je to podobné jako u stimulů způsobených infekcemi.

Bolestivé močení

Vzhledem k tomu, že pálení a bodavé bolesti při močení lze snadno zaměnit za infekci, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékaře, abyste získali přesnou diagnózu.

Snížené množství moči

Může se stát, že po stimulu opustí močovou trubici jen několik kapek moči, ale je také možné, že se průtok moči zcela zastaví kvůli zablokování močové trubice ledvinovými kameny. V takovém případě ihned navštivte lékaře.

Zakalená, nepříjemně páchnoucí moč

Moč většinou nepříjemně páchne, protože je velmi koncentrovaná. To může být způsobeno nízkým příjmem tekutin, ale také infekcí a ledvinovými kameny.

Krvavá moč

Ledvinové kameny mohou způsobit, že se v moči objeví krev, díky čemuž může připomínat růžovou, červenou nebo dokonce hnědou barvu. Opět je nezbytné rychle vyhledat odbornou pomoc.

Bolest v dolní části zad

V případe ledvinových kamenů vám bude vystřelovat bolest do dolní části zad. Zároveň se může objevit v bocích, pod žebry, v dolní části břicha nebo v tříslech.

Nevolnost, zvracení

Pokud se vyskytne u všech nebo u některého z výše uvedených příznaků ještě nevolnost nebo zvracení, je pravděpodobné, že se jedná o ledvinové kameny.

Zimnice

Pokud se v těle objeví zánět, může také dojít k horečce.

Obrázky: Freepik