Problémy s prostatou, na které si musí pánové s přibývajícím věkem dávat pozor

Jakmile muži začnou stárnout, je pravděpodobnější, že se na cestování budou dívat jako na řadu zastávek kvůli toaletě. Tím se přiblíží ke standardu žen, které obvykle chodí na toaletu častěji než muži bez ohledu na věk. Pro muže to určitém věku může znamenat vydat se do obchodu s potravinami nebo do domu kamaráda na poker se strategickým plánem s dostupnými toaletami.

Ačkoli to může být během dlouhých cest nepříjemné, není to konec světa. Je to jednoduše signál, že podobně jako váš zrak potřebuje pomoc, jak stárnete, potřebuje prostata také určitou pozornost. Pro muže je to poměrně nepříjemné a často o tom nechtějí mluvit, ale není proč se stydět. Jde o naprosto normální reakci na stárnutí těla, se kterým nic neuděláte. Musíte ale o své tělo stále pečovat.

Co je prostata a proč je tak důležitá?

Prostata je žláza o velikosti vlašského ořechu, která se nachází na spodní části penisu. Omotává se kolem močové trubice jako kobliha. Prostata je nezbytná pro mužskou plodnost, protože vytváří tekutinu, která chrání a vyživuje spermie. Jak ovšem muži stárnou, mohou nastat dva základní problémy. Jedním z nich je benigní hypertrofie (BPH), což je velmi složitý způsob, jak říct, že se tato žláza zvětšuje. Z neznámého důvodu prostata stále roste, jak muž stárne. K tomu dochází asi u poloviny všech mužů po šedesátce.

Jak se léčit?

Zvětšení prostaty nelze zabránit, ale rakovině prostaty můžete předejít. Dodržování zdravé stravy s nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů je klíčem k prevenci, stejně jako cvičení, redukce hmotnosti a redukce stresu. Soustřeďte se na konzumaci ovoce a zeleniny s vysokým obsahem antioxidantů, které chrání buňky vašeho těla před rakovinou. Sója a zelený čaj mohou také prostatu chránit. Příjem cukru byste měli omezit, protože se často ukládá v těle jako tuk a obezita souvisí s rakovinou prostaty.

Může vás překvapit, když zjistíte, že rakovina prostaty není vždy smrtelná. Obvykle není tak smrtící jako rakovina plic, tlustého střeva nebo prsu. Většina mužů, kteří mají rakovinu prostaty, na ni nezemřou. Roste mnohem pomaleji než mnoho jiných druhů rakoviny a jeho velikost se zdvojnásobuje každé dva až tři roky místo každých čtyř až šesti měsíců. Z tohoto důvodu je u mužů 10krát vyšší pravděpodobností úmrtí na srdeční onemocnění než na rakovinu prostaty.

Onemocnění prostaty je velmi nepříjemné

I když nemoci prostaty většinou přímo neohrožují život, mohou ovlivnit kvalitu vašeho života. Muži nad 55 let by měli zvážit pravidelnou kontrolu prostaty, i když většina mužů by mnohem raději strávila čas u zubaře, než aby se zúčastnila této prohlídky. Naštěstí mohou rakovinu odhalit krevní testy. To bude jistě mnohem příjemnější, než kontrola prostaty. Ale ani tomuto vyšetření byste se neměli vyhýbat.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com