Proč je neustálé sezení pro naše zdraví škodlivější než kouření

Přední odborníci v oblasti medicíny jsou přesvědčení, že dlouhodobé sezení může způsobit více škod než samotné kouření. Bez ohledu na věk nebo pohlaví, pozice v sedě zhoršuje zdraví mnohem více než stání či ležení.

Třetina populace prosedí deset hodin denně

Asi třetina celkové populace prosedí v práci nebo doma více jak 10 hodin denně. Polovina z nich téměř neopustí kancelářskou židli a zároveň si stěžuje na bolesti zad. Člověk byl prostě stvořen pro pohyb. Lidské tělo je navrženo tak, že bude neustále provádět nějakou činnosti – lovení, farmářství, domácí práce, péče o zvířata atd. V současné době je to ale jinak. Ve městech se lidé pohybují mnohem méně, většina z nás celý den prosedí, čímž jedinec začíná ztrácet správné držení těla, jeho páteř připomíná písmeno C a šikmé a boční svaly se oslabují. Níže se dočtete o hlavních nebezpečích dlouhodobého sezení.

Sezení vyvolává vývoj různých nemocí

U lidí, kteří dávají přednost sedavému životnímu stylu, se zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob a krevních cév. S tím je spojené i vyšší procento úmrtnosti. Lidé, kteří sedí 11 hodin a více denně, se náhlá úmrtnost zvyšuje o 40%.

Pohodlné židle vás problému nezbaví

Některé společnosti vyrábějící kancelářský nábytek tvrdí, že jejich výrobky dokonale podporují páteř a mohou dokonce provádět automatickou masáž zad. Lékaři ovšem tento optimismus nesdílejí. I to nejpohodlnější křeslo nebo židle poškozují krevní oběh a znecitlivují celé tělo. Po celou dobu sezení je vyvíjen tlak na obratlový sloupec dvakrát tolik, než kdyby stál.

Sezení je horší než fyzická nečinnost

Pokud člověk jen stojí, jeho svaly stále pracují, protože udržují tělo ve svislé poloze. I při nehybnosti enzymy ve stoje zpracovávají tuky a cholesterol na energii. Ovšem při sezení se uvolní všechny svaly, enzymy přestanou fungovat a hladina dobrého cholesterolu klesá. 

Sezení zvyšuje stres

Nedostatek pohybu vyvolává stres a způsobuje zvýšení hladiny kortizolu, stresového hormonu. Velké množství tohoto hormonu vyvolává depresi a nárůst tělesné hmotnosti. Je to trochu začarovaný kruh – sezení způsobuje nárůst kortizolu, pod vlivem kortizolu zase člověk více jí a méně se pohybuje a ještě více sedí.

Obrázky: Freepik