Proč se uchylujeme ke sladkostem, když se cítíme špatně? Studie ukazují, že naše emoce ovlivňují výběr potravin

Už jste někdy po špatném dni toužili po něčem sladkém? Pokud ano, určitě v tom nejste sami. Každá naše emoce totiž vyžaduje zvláštní touhy. Často si myslíme, že naše chutě představují to, co naše tělo zrovna potřebuje, ale to je omyl. Mnohem častěji uspokojujeme emoční výkyvy, abychom získali pohodlí a stabilitu. Naše chutě by přinejmenším mohly sloužit jako diagnóza konkrétních negativních nálad nebo nesrovnalostí s celkovým fyzickým zdravím. Zde je několik vědeckých způsobů, které vysvětlují, jak naše nálada ovlivňuje výběr jídla.

Když jsme šťastní, volíme zdravé možnosti

Když se cítíme šťastně, máme tendenci činit zdravější rozhodnutí a uchylovat se k dobrému stravování. Vyhýbáme se cukru, protože nemáme potřebu zlepšovat si náladu sladkým.

Když se cítíme na dně, volíme nezdravé jídlo

Naopak, cítíme-li se špatně, uchylujeme se k nezdravému jídlu. Když se totiž cítíme nepříjemně, těžko přemýšlíme o budoucích výhodách pro naše tělo. Hledáme okamžité řešení našeho nešťastného stavu, což může být ve formě čokolády, která nám poskytuje úlevu tady a teď.

Konzumujeme více jídla, když se cítíme nešťastní

Jedna ze studií, věnující se tomuto tématu, zjistila, že lidé, kteří sledovali smutný film, snědli o 38% více popcornu než skupina lidí, která se dívala na komedii.

Když jsme šťastní, můžeme se i přejídat

Když je svátek nebo narozeniny, dopřejeme si dort nebo veliké porce jídla, koktejly a další dezerty. Naučili jsme se totiž oslavovat jídlem, které si spojujeme se šťastnými příležitostmi. Někdy tyto události používáme jako výmluvy k nezřízenému pojídání.

Výzkumy tedy ukazují především na to, že nejen výběr jídla ovlivňuje naše emoce, ale také nálada ovlivňuje druh jídla, který si volíme. Výsledky pak poukazují na to, že zdravé potraviny podporují naši dobrou náladu a naopak a špatná nálada jde ruku v ruce s nezdravým jídlem.

Co říkáte na dnešní článek? Souhlasíte s těmito závěry? Dejte nám vědět své názory do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com