Prokrastinace: Odkládání svých povinností. Naučíme vás, jak své úkoly plnit ihned a s radostí

Prokrastinace, zvyk odkládat téměř cokoliv – povinnosti, úkoly, schůzky, návštěvu u lékaře, ale i příjemné věci, jako je plánování dovolené, vybírání doplňků do bytu a tak podobně. Samozřejmě záleží na jednotlivci, ale tak jako tak si nevědomky častým odkládáním přiděláváme práci navíc. Neustále si říkáme zítra, zítra až toho máme nad hlavu. Ale jak tomu zabránit a řešit věci ihned? Zde je několik strategií, jak skončit s prokrastinací.

Myslete na proces plnění, ne na úkoly

Pro mnoho lidí není problémem samotný úkol, ale cesta k jeho splnění. Pokuste se začít pomalu, krok po kroku. Například si přečtěte e-mail od svého šéfa nebo místo běhu jděte na procházku, hlavně nějak začněte. Brzy zjistíte, že s tím se dostaví i motivace.

Upravte svůj přístup

Podívejte se na své povinnosti z jiného úhlu pohledu. Najděte si na nich něco pozitivního, co vám pomůže začít.

Představte si své budoucí já

Odkládáte-li návštěvu lékaře nebo posilovny, představte si budoucí verzi sebe sama. Poslouží vám jako motivace. Popřemýšlejte nad tím, jak budete vypadat, nebudete-li nebo budete-li chodit do posilovny nebo jak na tom bude vaše zdraví, pokud se budete vyhýbat lékaři nebo k němu budete chodit pravidelně. Sami poznáte, co na vás platí.

Odměňte se

Najděte si něco, co vás baví, na co máte chuť nebo co děláte místo práce, když zrovna prokrastinujete. To si dejte za odměnu, jakmile vykonáte práci, kterou musíte. Máte svůj oblíbený seriál? Neuvidíte další díl, dokud nedokončíte úkol.

Oslavte i malé úspěchy

Rozdělte si povinnosti na malé úkoly a sledujte svůj pokrok. Jakmile dokončíte jeden krok, dejte jej do kategorie HOTOVO, abyste viděli, jak se vám daří a oslavujte.

Jak jste na tom s prokrastinací vy? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte tyto rady sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: readersdigest.ca