Prostor pod rouškou naplněný špatným dechem. Tipy, jak bojovat proti zápachu z úst

Nošení roušek nás upozornilo na jednu nepříjemnou věc – náš dech. Více než polovina populace trpí špatným dechem a koncentrovaný prostor pod rouškou vám ukáže, zdali do této skupiny lidí patříte i vy. Pokud ano, existuje pár účinných kroků, jak tomu zabránit. 

Co způsobuje špatný dech?

Zápach z úst může pocházet z různých zdrojů, ale nejčastěji jsou na vině následující případy:

  • Sucho v ústech při dýchání pusou nebo po užívání některých léků
  • Strava s vysokým obsahem cukru nebo kyselých potravin
  • Špatná ústní hygiena

V každém z těchto příkladů jsou produkovány patogenní bakterie a sloučeniny síry alarmujícím tempem, což má za následek nepříjemný zápach z úst. Závažnější příčiny už mohou znamenat některé zdravotní potíže. Co vám tedy může pomoci?

Vyhněte se nadbytku cukru a vysoce kyselých potravin

Bakterie v ústech se živí cukrem a kyselými potravinami a zanechávají za sebou silný zápach. Odstranění těchto složek z vaší stravy vám tak může pomoci od špatného dechu.

Na noc si zakrývejte ústa

Zní to možná neuvěřitelně, ale u většiny lidí je celkem běžné spát s otevřenými ústy. Tím vysychá ústní dutina a způsobuje špatný dech. Zakrývání úst vás naučí dýchat nosem a zabránit tak růstu bakterií. Navíc se zbavíte chrápání. To ale neznamená, že teď otevřete šuplík a použijete starou lepicí pásku. Pro tyto účely totiž existuje speciální nástroj s větracím otvorem, takže se nemusíte obávat odříznutí od příjmu vzduchu.

Přestaňte používat zubní pastu a ústní vodu

Zní to překvapivě, ale chemikálie v zubní pastě a antibiotické účinky některých ústních vod mohou negativně reagovat na vaše ústní bakterie. Čistěte si zuby vodou a používejte dentální nit. Pozorujte účinky během prvních pár dní. Pomalé opětovné zavedení těchto produktů do rutinní péče o ústa vám může ukázat, jaké výrobky problémy způsobují.

Pijte více vody

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších a hlavně bezplatných způsobů, jak léčit špatný dech, je pití většího množství vody. Sliny jsou totiž velice důležitým nástrojem pro udržení zdravé ústní dutiny.

Škrábejte si jazyk

V jedné studii se ukázalo, že škrábání jazyka je účinné pro zlepšení vašeho dechu. Zkuste kovovou škrabku nebo zubní kartáček. Odstraníte nahromaděné bakterie a síru na vašem jazyku. Mnoho lidí dokonce uvádí, že po škrábání jazyka lépe vnímá chuť jídla.

Obrázky: Pixabay