Průvodce kočičí řeči pro začátečníky. Naučte se základy komunikace, abyste si vzájemně rozuměli

Máte-li doma kočku, jistě jste si všimli, že existuje nekonečně mnoho různých druhů mňoukání. Vyznat se v tom, co každé znamená, rozhodně není lehké, leckdy spíše nemožné. Ovšem mňoukání není jediným způsobem, jakým kočky sdělují své nálady a potřeby. Používají k tomu především neverbální jazyk-držení těla, pohyb ocasu a uší, oči atd. Jak s nimi tedy nejlépe komunikovat, abyste si vzájemně rozuměli?

Zbořte bariéru, kterou si kolem sebe staví

Kočky mají pověst, že jsou rezervované, zejména ve srovnání se psy. Tato zeď, kterou mají tendenci si kolem sebe stavět, někdy brání pochopit, co nám chtějí sdělit, a mnohé odradí v dalším snažení ji odbourat. Vždy budou existovat kočky, které jsou ostražitější a méně nakloněny lidskému kontaktu, ale s trochou zvýšené pozornosti můžete objevit neznámou stránku vašeho mazlíčka.

Úsměv prostřednictvím mrkání

Věděli jste, že se kočky umí usmívat? Používají k tomu oči. Abyste s nimi mohli komunikovat, musíte se naučit jejich techniku. Studie pozorovala interakce mezi kočkou a člověkem a dokázala potvrdit, že pomalé mrkání způsobuje, že kočky, známé i neznámé, se přibližují k lidem a jsou k nim vnímavé.

Pozorujete-li občas svou kočku, všimnete si, že často odpočívá s částečně zavřenýma očima a že chvíle relaxace je doprovázena také pomalým mrkáním. Tento výraz je interpretován jako jakýsi kočičí úsměv. Když se k ní otočíte a uděláte totéž, to znamená, že na několik sekund zavřete oči, zatímco se na kočku budete dívat, můžete se naladit na společnou vlnu. Ve stresových situacích nebo ve chvílích, kdy se vaše kočka zdá být agresivnější než obvykle, zahájení této komunikace s přivřenýma očima jí může pomoci znovu získat klid a pochopit, že jste její spojenec, ne nepřítel.

Úvodní obrázek: MARTA ROCHA CAMARGO/Creative Commons Attribution4.0, Zdroj: Lastampa.it