Psí chřipka: Nová forma ptačí chřipky zatím pro lidi není nebezpečná, ale v budoucnu může ohrozit i lidskou populaci

Virus ptačí chřipky zmutoval natolik, že se uchytil před téměř 2 desetiletími u našich čtyřnohých přátel. Nyní se stejný virus „psí chřipky“ pomalu přizpůsobuje a infikuje také lidi. Alespoň tak to tvrdí vědci z Číny, kteří našli důkazy, že dotyčný virus může být nyní připraven na tento další krok.

Vědecká zjištění

V laboratorních experimentech vědci zjistili, že receptory na lidských buňkách jsou lépe rozpoznatelné než před 10 lety. Tato změna viru usnadňuje infikování buněk průnikem do jejich stěny (buněčné membrány). Proto je psí chřipka o krok blíže než všechny ostatní formy onemocnění k infekci lidí, říkají vědci. „Naše zjištění naznačují, že psi mohou být hostiteli pro adaptaci ptačí chřipky na lidech,“ dodávají.

Virus, který způsobuje psí chřipku, je zmutovaný virus H3N2, jenž je příčinou ptačí chřipky. Jak vědci vysvětlují ve svém článku, tento virus byl přenesen na psy v roce 2006. Od té doby se dostatečně přizpůsobil, aby se stal patogenem, který postihuje savce.

Lidé jsou v ohrožení

Vědci z Pekingu zkoumali vzorky od více než 4000 psů. Zjistili, že virus způsobující psí chřipku získal schopnost množit se i v lidských buňkách. V rámci svého výzkumu záměrně infikovali 6 psů dotyčným kmenem H3N2. Žádné zvíře nezemřelo, u všech se rozvinuly jen mírné příznaky. Psí chřipkou se zatím žádný člověk na světě nenakazil. Odborníci však tvrdí, že virus H3N2 představuje „dlouhodobý potenciál“ ohrožovat lidi.

„Změny v psím viru zjevně umožňují jeho snadnější šíření mezi savci. To se dalo po tak dlouhé době u psů očekávat,“ řekl jeden z vědců. Poukázal také na to, že virus zřejmě nezpůsobuje u psů znepokojivé příznaky. Vzbuzuje však obavy, co by mohl způsobit jiným druhům, jako jsou právě lidé.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: cdc.gov