Pustit děti do kuchyně? Rozhodně ano!

Jen málokterá místnost představuje pro děti takový magnet, jako kuchyně. Právě tady se nachází tolik nových věcí, se kterými se touží seznámit, objevit tady všechny zajímavé chutě a nasát množství nejrůznějších vůní. A především vám tady chtějí s přípravou všech těch lahodných pokrmů pomáhat. Jak je zapojit, aniž by hrozila nějaká katastrofa?

Začněte odmalička

Myslíte si, že jsou vaše děti ještě příliš malé na to, aby se mohly v kuchyni angažovat? Možná vás to překvapí, ale pedagogové na to mají jiný názor. Doporučují vaše potomky zapojovat už od dvanácti měsíců. V tomto věku budou v sedmém nebi, když jim dovolíte seznámit se s kuchyňským náčiním. Přenechejte jim spodní šuplík s bezpečnými nástroji, ve kterém se budou moci přehrabovat. Třeba s takovými naběračkami nebo prkýnky si vydrží hrát dlouhé hodiny. Malé děti ochotně a s nadšením převezmou také úlohu degustátorů, ochutnávání totiž zkrátka milují.

Nebojte se náročnějších úkolů

Starší ratolesti pak lehce zvládnou i válení těsta nebo míchání vařečkou, pustit se mohou také do zdobení buchty nebo obložit chlebíčky či pizzu. Dejte jim volnost, ať probudí svou fantazii a podpoří kreativitu. „Zaměstnat“ je můžete také jako podavače a nosiče různých ingrediencí nebo uklízeče ze stolu. Zhruba okolo tří let jim dejte do ruky nožík – při práci s ním z nich ale ani na minutu nespusťte oči. Čtyřleté ratolesti pak mohou samostatně připravit jednoduchou snídani nebo svačinku.

Buďte ve střehu

Nezapomeňte být neustále ve střehu, stačí vteřina nepozornosti a zranění je na světě. Také se naučte předvídat, dětský mozek totiž pracuje na plné obrátky a neustálé vymýšlí nejrůznější vylomeniny. Pokud nemáte čas hlídat ratolesti a ještě připravovat jídlo, zkuste to vyřešit dětskými kuchyňkami. Jsou k nerozeznání od těch opravdových a propracované do nejmenších detailů, nechybí v nich nádobí, náčiní, potraviny, ani reálně vypadající spotřebiče. Děti si je tak okamžitě zamilují, budou si v nich totiž připadat jako skuteční kuchaři, obzvlášť když jim pořídíte kuchyňky s reálnými zvukyvaření a pečení. Dovednosti, které si prostřednictvím kuchyněk na hraní osvojí, mohou časem využít v praxi. Poslouží jim tak jako skvělá příprava do života!