Rakovina vaječníků: Příznaky rané fáze nemoci, jejichž včasné určení vám může zachránit život

Ženy mají dva vaječníky, každý na jedné straně dělohy zhruba o velikosti mandle. Vaječníky produkují vajíčka, stejně jako estrogen a progesteron. Rakovina vaječníků, jak už název napovídá, začíná právě v těchto místech – ve vaječnících, a v raných fázích často zůstává bez povšimnutí, dokud se nerozšíří do pánve. Pozorujte své tělo, v lepším případě si můžete rakoviny vaječníků všimnout včas podle následujících symptomů.

Příznaky rakoviny vaječníků

Na svém začátku rakovina vaječníků jen zřídka vysílá výrazné příznaky. V pokročilém stádiu může způsobit jen málo nespecifických známek, které ji často zaměňují s nejčastějšími a neškodnými zdravotními problémy, jako je například zácpa nebo syndrom dráždivého tračníku. V každém případě mohou příznaky rakoviny vaječníků zahrnovat:

  • Nadýmání nebo otoky břicha
  • Pocit, že nemáte žádnou energii, dokonce ani emoce
  • Ztráta hmotnosti
  • Nepohodlí v pánevní oblasti
  • Změny stolice (zácpa)
  • Častá potřeba močení

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se u vás vyskytly příznaky, které vás znepokojují, domluvte si schůzku se svým gynekologem. Pokud máte v rodinné anamnéze rakovinu vaječníků nebo rakovinu prsu, poraďte se s odborníky o riziku vzniku rakoviny i u vás. Lékař vás odkáže na specialistu na genové mutace, u nichž bylo prokázáno, že zvyšují riziko rakoviny prsu a vaječníků. Avšak pouze u malého procenta žen, které mají takové genetické mutace, se nakonec vyvine rakovina vaječníků.

Tak jako tak, nic nepodceňujte, choďte na pravidelné prohlídky, aby se veškeré skryté problémy mohly detekovat včas.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org