Rakovina vaječníků se projevuje až v posledním stádiu. Odhalení nenápadných příznaků může zachránit život

Dobrá informovanost je hlavním nástrojem, který nám pomáhá vyznat se ve svém vlastním těle a udržet si svou křehkou tělesnou rovnováhu. Velkým strašákem žen je přitom rakovina prsu nebo vaječníků. Ve skutečnosti je rakovina jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí na celém světě. Většina onkologických nemocí je přitom léčitelná, ale je zapotřebí zahájit její léčbu včas. To je ale možné jen při včasném rozpoznání příznaků.

Rakovina vaječníků je zákeřným typem rakoviny, který se většinou projevuje až v posledních fázích. Navíc v současné době dosud neexistuje žádný test, který by byl spolehlivě schopen rakovinné bujení na vaječnících odhalit. Dokonce i dosud používané a jinak funkční krevní testy zde vykazují velké procento falešně negativních výsledků. Proto je odhalení nenápadných příznaků jediným způsobem, jak se začít s touto nemocí léčit včas a zachránit si život.

Trvalé otoky

Otoky končetin či obličeje jsou velmi častou záležitostí, která se může pojit s nejrůznějším druhem tělesných obtíží, které z velké části nejsou nijak závažné. A to je ten problém. S prostými otoky většinou nejdeme navštívit lékaře, a to ani tehdy, když bychom měli. Bohužel, právě vytrvalé a dlouhodobé otoky jsou jedním z nenápadných znamení, že vám na vaječnících mohou vyrůstat rakovinné nádory.

Silná bolest v podbřišku a v pánvi

Pakliže vás trápí silně bolestivá menstruace, kdy vám bolest pulzuje v dolní části břicha a vystřeluje i do pánevního svalstva, do beder i výše do zad, pak vězte, že to není normální a není to běžnou součástí ženského údělu. Ba právě naopak. Menstruace sice někdy bolí, ale pakliže bolest překročí určitou hranici, je zapotřebí se poradit s lékařem. Rakovina je jen jednou z možností různých závažných zdravotních problémů, ze kterých tato bolest může plynout.

Nedostatek chuti k jídlu a pocit rychlého nasycení

Pakliže po dobu tří po sobě jdoucích týdnů zaznamenáte náhlé snížení chuti k jídlu a pociťujete nepřirozeně rychlý nástup pocitu sytosti, pak se o tom raději poraďte s lékařem. Může to být známka rakoviny vaječníků, ale také rakoviny střev nebo žaludku. Proto je vhodné raději vyhledat lékařskou pomoc.

Příliš časté močení

Nutkání na malou potřebu se často objevuje v případě nachlazení nebo zánětlivých onemocnění močových cest. Kromě toho to však může být signálem i rakoviny vaječníků, obzvláště pak tehdy, když se tento symptom vyskytuje společně s některým nebo vícero z těch, které jsme jmenovali výše. Pakliže tedy běháte na záchod každou chvíli bez ohledu na svůj pitný režim, jděte se poradit s lékařem.

I kdyby se nakonec ukázalo, že o nic nejde, je lepší tyto potíže nepodceňovat.

Obrázky: Freepik