Rakovina žaludku je častější u mužů a jedinců, kteří jsou starší 55 let. Je také pravděpodobnější, že se rozvine u kuřáků, lidí s nadváhou nebo obezitou, stejně jako u těch, kteří dodržují stravu s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem zpracovaných potravin nebo červeného masa. Ti, jež konzumují hodně soli, mohou být také vystaveni zvýšenému riziku, jak uvádí zdravotní web nhs.uk.
Příznaky rakoviny žaludku
Časné příznaky rakoviny žaludku jsou podobné příznakům některých běžných a méně závažných žaludečních stavů. Ty mohou zahrnovat pálení žáhy nebo přetrvávající poruchy trávení. Tyto symptomy mohou naznačovat i rakovinu slinivky břišní. Další příznaky mohou zahrnovat:
- Nadměrné říhání
- Ztrátu chuti k jídlu
- Pocit sytosti po konzumaci malého množství jídla
- Bolest a otok břicha
- Sklony ke zvracení
- Potíže s polykáním
- Krev ve stolici
Diagnóza rakoviny žaludku
Endoskopie, známá také jako gastroskopie, je nejběžnějším postupem pro kontrolu rakoviny žaludku. Endoskop, který se také používá k detekci rakoviny střev, je tenká ohebná trubice s kamerou na konci. Procedura obvykle trvá asi 10 minut a vše, co musíte udělat, je několik hodin před vyšetřením nic nejíst ani nepít.
Rizikové skupiny
Britská studie odhalila, že ti, kteří trpěli nadváhou ve věku 20 let, měli o 60 – 80 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich později rozvine rakovina žaludku, ve srovnání s těmi, kteří měli ve stejném věku optimální hmotnost. Tato studie zdůrazňuje, že zvyšování tělesné hmotnosti během našeho života může zvýšit riziko vzniku rakoviny žaludku a jícnu, z nichž obě mají extrémně nízkou míru přežití.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: express.co.uk, nhs.uk