Reakce na nevhodné komentáře bez ztráty sebekontroly. Jaké fráze použít?

Jestli je k vám někdo hrubý, je někdy těžké se nerozčílit a neříct mu pěkně od plic, co my si myslíme o něm. Vaše první reakce bude pravděpodobně obranná. Pokud ale odoláte svým pocitům a nerozzlobíte se, můžete reagovat na nevhodné komentáře, aniž byste ztratili sebekontrolu.

Jaké slovní fráze budete potřebovat, abyste nevybouchli

První z nich je věta „oceňuji vaši perspektivu“. Věta sice nesignalizuje konec konverzace, ale druhá osoba dostane najevo, že jste ochotni v dialogu pokračovat, pokud se bude chovat s respektem. Jestliže bude člověk i nadále hrubý, zkuste rozhovor ukončit jinou frází. Další možností může být spojení „co doufáte, že získáte?“.

Osoba vás může dostat do nepříjemné situace úmyslně, aby vás rozrušila. Jestliže od vás hrubý člověk dostane klidnou, a hlavně sebevědomou odpověď, bude sám nervózní a další útoky už si bude těžko vymýšlet.

Člověk, který je neustále hrubý, si možná sám neuvědomuje, jak je nepříjemný vůči ostatním. Použitím fráze „máte rádi hrubost?“ můžete takového člověka zastavit v polovině rozhovoru, o kterém vůbec nemusí vědět, že je pro vás nepříjemný. Můžete ho tak přimět udělat krok zpátky a naučit ho rozpoznat jeho nezdvořilé chování.

Někteří lidé jsou negativní a přenášejí to na ostatní

Fráze „vždy máš něco negativního, že ano?“  I tato fráze může ukázat druhému, aby přehodnotil přístup k ostatním lidem, se kterými se baví. Můžete poté pokračovat tím, že ho povzbudíte, aby v budoucnu přehodnotili svoje chování a také to, co říkají.

„Děkuji“ – to je slovo, které by měl používat každý, ale ne vždy tomu tak je. Může ale změnit průběh celého rozhovoru. Můžete tím druhému ukázat, že se na něj nezlobíte. Zůstat zdvořilý znamená, že jste chování, které je hrubé, uznali a rozhodli jste se, že na vás nebude mít žádný vliv.

Pokud vám dotyčný ubližuje, ukažte mu, jak vás to trápí. Fráze „ubližuješ mým pocitům“ by měla zabrat na každého, kdo si neuvědomuje své jednání a svými slovy může zasáhnout na bolavá místa. Řekněte narovinu, jaká slova se vám nelíbí a proč vás urážejí.

Další z možností je ukončit konverzaci. Drzým a hrubým lidem nezáleží na tom, komu slovy nebo chováním ublíží. Pokud jim dáte najevo své pocity a stejně se nezastaví, fráze „myslím, že bychom teď měli přestat s rozhovorem“ to určitě dokáže. Ukážete jim, že si společného rozhovoru neceníte, nic pro vás neznamená a nechcete být jeho součástí.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Psychologytoday.com