Retence tekutin: Ulevte si od nadměrného zadržování vody pomocí vhodných potravin a návyků

Organismus zadržuje více vody, než je potřeba, při některých onemocněních srdce, ledvin nebo jater, ale také v případě nevhodných stravovacích návyků, při užívání léků, v těhotenství nebo při menstruaci. Jedná se o nežádoucí jev, kdy dochází k přibývání na váze nebo nepříjemným pocitům, otokům končetin nebo nabobtnání břicha. Dlouhodobá retence tekutin v těle může vést k rozvinutí mnoha zdravotních obtíží.

Jak omezit nadměrné zavodňování organismu

Při déletrvajících obtížích, souvisejících se zavodněním organismu, je nutné se obrátit na svého lékaře, každopádně je nutné změnit stravovací a životní návyky vedoucí k retenci tekutin v těle.

Přidání potravin bohatých na draslík a hořčík

Velmi účinně lze odvodnit organismus pomocí potravin bohatých na draslík. Jedná se především o banány, broskve, rozinky, čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva, brambory včetně sladkých. Hořčík je obsažený v listové zelenině, ovoci, luštěninách, celozrnných potravinách nebo mořských plodech.

Omezení soli v jídelníčku

Prvním krokem je omezení spotřeby soli během dne. Sodík, který je součásti soli, je jedním z nejběžnějších elektrolytů v těle a hraje roli při zavodňování. Při nadměrné konzumaci soli pak dochází k zadržování vody v těle. Řešením je omezit solení a vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, používat bylinky, aromatické octy nebo oleje, citronovou šťávu.

Ovoce a zelenina s diuretickými účinky

Kromě toho je dobré zvýšit konzumaci potravin bohatých na vodu nebo s diuretickými účinky, protože přirozeně vyrovnávají hladinu vody v těle. Ke svačině se hodí meloun, okurky, jahody nebo celer.

Namísto masa ryby

Doporučuje se jíst namísto masa, především červeného, ryby a mořské plody.

Pitný režim a hydratace

Denní příjem tekutin by měl být asi 1,5-2 litry, přičemž by se mělo jednat zejména o vodu, bylinkové čaje nebo tekutiny, které detoxikují tělo od těžkých kovů. Při časté dehydrataci dochází ke zbytečnému zadržování vody a opuchlosti.

Více pohybu i spánku

Cvičení a fyzické aktivity pomáhají udržovat oběhový systém v pořádku a nedochází pak k nadměrnému zadržování vody. Také je nutné dostatečně spát, protože během spánku dochází k odstraňování toxinů z mozku.

Od zavodnění pomohou:

  • Pravidelné procházky, cvičení s prsty na nohou
  • Cviky s nohama nahoře nebo odpočinek s nohama nahoře
  • Speciální ponožky a punčocháče

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com