Rizika nadměrného užívání balzámu na rty. Jeho účinky mohou být přesně opačné

Balzám na rty má za úkol vyřešit problém se suchými a popraskanými rty. Rozhodně se jedná o užitečný nástroj, jak získat krásně hydratované rty, ale jak to tak bývá ve většině případů, i zde platí pravidlo „všeho moc škodí“. I balzám na rty může při nadměrném používání způsobit vedlejší účinky, které přinesou více škody než užitku.

Suché rty

Je to paradox, ale nadměrné užívání balzámu na rty může způsobit suché rty nebo zánět kůže. Obsahuje totiž fenoly, kafr, mátu, vonné látky, kyselinu salicylovou a vitamín E. Jedna studie zjistila, že 33% účastníků testu mělo alergickou reakci na vitamín E.

Zánět

Nedoporučuje se používat balzám na rty častěji než třikrát denně. Nejlepší čas je ráno, po jídle a před spaním. Pokud si neustále budete zvlhčovat a promašťovat rty, může dojít k zánětu nebo vyrážce kolem rtů.

Rty se nebudou samy zvlhčovat

Některé balzámy na rty obsahují sloučeniny, které zastavují samovolnou hydrataci rtů.

Balzám se může stát návykovým

Přestože výrobci tvrdí, že balzám na rty nemá žádné návykové látky, čím častěji jej člověk používá, tím je větší pravděpodobnost, že se stane závislým na jeho účincích. Rty se přestanou samy zvlhčovat a my nebudeme moci udělat bez balzámu ani krok.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Everydayhealth.com