Rodičovské chování, které podporuje špatné chování dětí. Veďte své potomky správnou cestou

Máte pocit, že vaše dítě strašně zlobí a nedokážete s tím nic udělat? Do určité míry je zlobení a neposlouchání normální. Děti přirozeně testují hranice, které jim rodiče stanovili. To, jak rodiče reagují na neposlušnost, může být z dlouhodobého hlediska užitečné nebo negativní. Máte-li pocit, že vaše dítě zlobí více než ostatní děti, může to být tím, že jeho chování podporujete, aniž byste si to uvědomovali.

Prázdné hrozby

Jistě to znáte. Hrozíte, že děti nebudou mít žádné videohry, televizi nebo cokoli jiného, pokud budou nadále zlobit a dělat, co by neměly. Většinou ovšem své hrozby nevyplníte. Jakmile se vám to stane několikrát, děti vás přestanou brát vážně. Budou-li vědět, že je doopravdy nepotrestáte, budou předpokládat, že jim projde prakticky všechno. A budou to samozřejmě dělat dál.

Žádná konzistence

Máte-li tendenci ohýbat vlastní pravidla, může se vám to hodně vymstít. Pokud svému dítěti řeknete např. „dnes už žádné sladkosti“, oni se rozzlobí a vy jim dáte ještě jednu, abyste je nemuseli poslouchat, podpoříte špatné chování. Budou si myslet, že díky záchvatu vzteku dostanou všechno, co budou chtít a kdykoli to budou chtít. To rozhodně není vhodné chování, které byste měli podporovat.

Křik

Zachovat chladnou hlavu a nevybouchnout je někdy velmi náročné. Zvýšení hlasu ovšem většinou napjatou situaci spíš zhorší. Nemyslete si, že když zvýšíte hlas, tak dítě automaticky udělá to, co po něm chcete. Anebo to udělají, ale pouze ze strachu. To není dobrá taktika. Křikem své dítě jen naučíte, že si zakřičí pokaždé, když bude něco chtít od vás. To může nenávratně poškodit váš vztah. Mnohem lepší je řešit konflikty v klidu a klidným hlasem.

Vymlouvání

Je pochopitelné, že hlad nebo únava dítěte mohou vést příležitostně ke špatnému chování, křiku, pláči nebo zlobení. Neustálé hledání výmluv pro neposlušnost ovšem nic nevyřeší. Navíc podpoříte jejich špatné chování. Naučí se, že si každé chování a činnost mohou ospravedlnit, takže se nic neděje. To není dobré a navíc bude jejich chování pokračovat.

Smích místo řešení

Zlehčování nebo smích v souvislosti se špatným chováním dá dětem povolení pokračovat v tom, co dělají. Obzvlášť silně pocítíte výsledky svého pochybení na veřejnosti. Lidé kolem vás stěží ocení, když se smějete obtěžování jiných lidí nebo ho vidíte házet jídlo v restauraci. Naučte se dodržovat vlastní hranice a budete spokojenější všichni.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Verywellfamily.com