Rouška nebo respirátor? Velký přehled ochranných prostředků podle WHO

Roušky a respirátory se staly módním doplňkem číslo jedna. Už rok bez nich nemůžeme vyjít z domu ani na krok. Nyní však roušky podle všeho nestačí a vystřídaly je průmyslové respirátory. K dostání je ale tolik druhů, že není úplně snadné se v nich vyznat Jaký je mezi jednotlivými ochrannými prostředky rozdíl a na co je třeba si při jejich nošení dát pozor?

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?

Obličejové masky neboli roušky jsou pruhy textilie zakrývající ústa a nos a určené k jednostranné ochraně, tedy k zachycení tělních tekutin a aerosolů přicházejících od uživatele. Proto je obvykle nosívají chirurgové a jiní lékaři k ochraně svých pacientů před vlastními patogeny.

Freepik

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, obličejová rouška NENÍ navržena tak, aby chránila svého nositele před okolními vlivy.

Respirátory naproti tomu jsou zpevněné ochranné masky, které těsně doléhají k obličeji ze všech stran a tvoří tak dokonalé utěsnění před vnějšími vlivy. Existují varianty s výdechovým ventilem a bez něj, mezi kterými je zásadní rozdíl. Respirátory bez výdechového ventilu poskytují oboustrannou ochranu, tedy filtrují jak vzduch odcházející od jeho nositele, tak ale i vzduch, který přichází k němu. Proto je z hlediska ochrany před vnějšími vlivy užitečnější než chirurgická rouška.

Freepik

Respirátory

N95, FFP2 A FFP3 – co znamenají tato označení respirátorů?

K ochraně uživatele jsou tedy vhodnější spíše respirátory než roušky. Nyní jsou českou vládou nařízené respirátory třídy FFP2. Jakou službu tyto respirátory svým nositelům udělají a co vlastně znamená jejich označení?

Zkratka FFP (Filtering Face Piece) je klasifikační systém obličejových respirátorů, který se používá na území Evropy. V Americe se setkáme s označením N95 a na čínském trhu zase s KN95 (číslo 95 značí procentuální ochranu před vdechovanými patogeny), což jsou obojí ekvivalentní produkty k evropské třídě FFP2.

Polomasky jsou určeny pro filtraci aerosolů a jemných prachových částic, které patří k nejnebezpečnějším rizikovým faktorům v pracovním prostředí a přitom jsou ve vzduchu téměř neviditelné. Podle toho, jak velké částice jsou masky schopné zachytit, se dělí do bezpečnostních tříd. Zatímco FFP2 by měly být schopny zachytit 95 procent všech částic, FFP3 celých 99 procent.

Může respirátor opravdu odfiltrovat koronavirus?

Zmíněná účinnost je výrobci respirátorů deklarovaná pro veškeré částice, které jsou větší než 0,3 mikrometru. Samotný koronavirus menší (měří jen 0,1 mikrometru, někdy i méně). Vysoce účinné respirátory FFP2 a vyšší mohou teoreticky odfiltrovat i částice až do velikosti koronaviru.

Ve skutečnosti prozatím neexistují žádné studie, které by jasně deklarovaly, jakou míru ochrany tato respirační zařízení proti koronaviru SARS-CoV-2 poskytují. Na toto potvrzení si budeme muset ještě počkat.

Co může snižovat účinnost respirátorů?

I když se může zdát, že pakliže budete nosit respirátory, prakticky se nemůžete nakazit, není to úplně pravda. Celá řada faktorů jejich účinnost snižuje, a to někdy i docela zásadním způsobem

  • Respirátory ukotvené gumičkami za ušima těsní méně než ty s gumičkami za hlavou
  • Vousy či chlupy v místě kontaktu respirátoru s obličejem snižují utěsnění a tím i účinnost
  • Některé výrazné rysy obličeje, jako je masivní čelist nebo velký nos rovněž snižují účinnost
  • V případě vysoké koncentrace patogenů v ovzduší může dojít k jejich průniku maskou
  • Pokud se dotknete vnější části respirátoru rukou, můžete přenést zachycené viry na další předměty a nakonec do úst, nosu nebo očí, takže k nákaze přesto může dojít
  • Když máte na sobě respirátor, měli byste se přesto vyvarovat rizikovému chování a dodržovat ostatní ochranná opatření, zejména pak dvoumetrové rozestupy

Pozor na výdechové ventily

Na trhu je k dostání verze respirátorů s takzvaným výdechovým ventilem. Za předpokladu použití této ochranné pomůcky na pracovišti tato součást respirátorů zvyšuje komfort nositele při nošení roušky, neboť brání nadměrnému vlhnutí i zvýšené koncentraci vydechovaného oxidu uhličitého.

Freepik

V případě použití na ochranu proti COVID-19 však snižuje účinnost respirátoru opět na jednostrannou pomůcku, která chrání jejího nositele, ale nechrání ostatní před potenciálně infikovanými vydechovanými kapénkami.

Chirurgické roušky

Freepik

Jak už jsme zmínili výše, chirurgické roušky jsou primárně určeny pro ochranu zranitelných pacientů před patogeny, které mohou potenciálně šířit jejich ošetřující lékaři během kýchnutí, zakašlání či při prostém rozhovoru. Jsou tedy určeny pro ochranu těch druhých, nikoliv samotného uživatele roušky.

Nicméně i chirurgická rouška je z tohoto pohledu lepší, než absence jakékoliv ochrany dýchacích cest. Pokud však máte možnost volby, využijte raději respirátor.

Testování ochranných pomůcek neříká nic o koronaviru

Zjevnou nevýhodou ve srovnání s respirátory je horší přilnavost roušek k obličeji. Po okrajích často zůstávají poměrně velké mezery, skrze které vydechované aerosoly přirozeně proudí ven do prostoru. V současné době přitom neexistuje žádný specializovaný výzkum ohledně účinnosti chirurgických obličejových masek (nebo jiných podobných respiračních zařízení) na ochranu těch, kteří je nosí, před koronavirem.

Veškeré dosavadní výzkumy účinnosti ochranných prostředků se totiž prováděly v zájmu ochrany testovacích subjektů jen s virem chřipky. I když si tyto viry mohou být nějakým způsobem podobné, mechanismus jejich chování z hlediska přenosu mohou být zcela odlišné.

I když tedy roušky a zejména respirátory jakousi ochranu poskytují, a že je lepší je mít než nemít, dosvědčily pokusy s chřipkovými viry, ve skutečnosti nevíme s jistotou, do jaké míry se na ochranné roušky a respirátory můžeme spolehnout. Proto je důležité nevystavovat se zbytečně riziku zvýšené expozice viru a dodržovat protipandemická ochranná opatření.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Who.int