Rozdíl mezi stranami alobalu: Zásadní otázka z oblasti kuchyně a vaření konečně zodpovězena

Měli bychom při vaření používat alobal lesklou nebo matnou stranou? Je možné, že jste to dělali celou dobu špatně. Zmatení kuchaři a zoufalé hospodyňky si mohou oddychnout. Jak se ukázalo, při vaření neexistuje žádná „správná“ strana hliníkové fólie. Obě jsou při přípravě jídla stejně účinné.

Proč má vůbec alobal matnou a lesklou stranu?

Pokud na tom nezáleží, tak proč má vlastně hliníková fólie lesklou a matnou stranu? Odborníci tvrdí, že rozdíl mezi oběma stranami je způsoben výrobním procesem zvaným frézování, během něhož se používá teplo a napětí, aby se fólie natáhla a tvarovala. Dvě vrstvy fólie se lisují a frézují současně, jinak by totiž mohla prasknout.

„Tam, kde je fólie v kontaktu s jinou vrstvou, vzniká matná strana,“ vysvětlují. Lesklá strana je vyfrézovaná, aniž by byla v kontaktu s jiným plechem. Na výkon fólie to však nemá vliv. Je tedy stejný bez ohledu na to, jakou stranu použijete. Rozdíl je pouze ve výrobě.

Nepřilnavá fólie má také dvě strany

Ano, při vaření možná budete chtít použít i nepřilnavou fólii, která se, stejně jako alobal, vyznačuje dvěma rozdílnými stranami – lesklou a matnou. V jejím případě je mezi nimi rozdíl. Vzhledem k tomu, že nepřilnavý povlak je aplikován pouze na jednu stranu, budete chtít použít matnou stranu. Nepřilnavá fólie je obvykle označena štítkem, který upozorňuje na nepřilnavou část, pokud byste náhodou zapomněli.

Úvodní obrázek: MdeVicente/Creative Commons Zero/Public Domain, Zdroj: Rd.com