Vypěstujte si za nulové náklady vlastní vánoční stromeček. Potřebovat budete pouze šišku

Vánoce se blíží, a to znamená spoustu povinností. Kromě nakupování dárků, pečení cukroví a výzdoby je potřeba pořídit vánoční stromeček, bez kterého by Vánoce nebyly ty pravé Vánoce. I kdyby pod ním neležel ani jeden dárek, i kdybyste nestihli napéct a nestačili nakoupit nebo vyrobit adventní věnec, stromeček prostě musí být. Jenže jeho cena je často nad rámec toho, za co jsme ochotní zaplatit. Umělý nechceme, řezat stromek načerno někde v lese, to už vůbec ne, nezbývá tedy nic jiného než si jej vypěstovat. I když si budete muset pár let počkat.

Jako první nejdříve přichází šiška

Máte-li svůj oblíbený vánoční stromek, sežeňte si z něj šišku, která poslouží pro získání semínek pro pěstování vlastního stromu. Myslete také na to, že strom musí dobře zapadat do našich zeměpisných podmínek. Výběr šišky má svá pravidla. Šiška by měla být mladá a ještě uzavřená. Doma ji položte na staré noviny, dbejte na to, aby v místnosti bylo teplo, a čekejte. Čekejte, dokud ze šišky nevypadají semínka.

Připravte si květináč a zeminu

Nyní, když máte semínka, připravte si květináč a zeminu. Vrchní vrstvu půdy by měl tvořit prodyšný substrát s trochou písku. Zasaďte obvyklým způsobem a dopřejte rostlině potřebnou péči a především čas.

Postavte květináč na okno, kde získá dostatek světla a několikrát během týdne zalévejte dle potřeby. Ovšem jako u každé rostliny si dejte pozor, abyste stromek nepřelili. Jakmile se objeví první lístky, přesaďte rostlinku do většího květináče. Jak poroste a bude se zvětšovat, bude následně potřeba dostatečně silnou rostlinu umístit do skleníku nebo ven, květináč již nebude stačit.

Jak dlouho budete muset čekat na stromek?

Než se budete moct těšit z plnohodnotného vánočního stromku, budete muset počkat alespoň 4 – 5 let. Do té doby vám může posloužit jako menší vánoční dekorace, například na stůl nebo na polici. Navíc vám může dělat radost i v jiných ročních obdobích než pouze v zimě. Ten pocit, že je zde celé ty roky s vámi, dokud si stromek nebudete moct užívat v ten nejkrásnější čas v roce, bude k nezaplacení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hobbyfarms.com