Milujete orchideje a nejraději byste je měli na každém parapetu? Vypěstovat z jedné celou armádu, je překvapivě snadné

Pokud jste už někdy vlastnili nebo vlastníte orchidej, moc dobře víte, o jak rozmarnou květinu se jedná. Její pěstování může být občas oříšek i pro zkušené zahrádkáře, natož pro úplné začátečníky. Často to vypadá, že si orchideje dělají, co chtějí. Na druhou stranu se občas stane, že se cítí dobře i bez přílišné pozornosti, to je ovlivněno určitým mikroklimatem v domě. Nicméně, pokud chcete, aby vám vaše orchidej krásně kvetla a chcete jich mít v domě větší počet, zapojte do péče o ni tyto kroky.

Zlepšete růst kořenů

Kupte si sphagnum mech neboli rašeliník ve specializovaném obchodu. Vložte jej do misky a zalijte vodou. Vytvarujte malou mechovou kouli, připevněte ji k základně mladé orchideje a zajistěte ji elastickou nití. Zabalte kouli do potravinářské fólie a poté každý den na 1 hodinu odkryjte. Při odstraňování fólie na ni nastříkejte vodu.

Rostlinu zasaďte, jakmile se objeví několik kořínků. To může trvat asi 14-16 dní, ovšem kořenový systém se zcela vyvine až za 3 měsíce. Orchidej se doporučuje zasadit na kousky kůry a poté zalévat každé 3 týdny.

Rozmnožte orchideje řezem

Po odkvětu u orchideje odřízněte stonek, a to tak, že odřezáte řízky o délce 10-12 cm ve vzdálenosti 1 cm od kořenů. Do speciálního květináče určeného na orchideje s otvory na dně přidejte trochu písku, na něhož umístíte mech. Navlhčete jej a ihned zasaďte řízky. Dodržujte mezi nimi vzdálenost asi 3 cm.

Poté květináč zakryjte igelitem, který 2x denně na 25 minut odstraňte a substrát opět trochu navlhčete. V místnosti, kde je orchidej, musíte zajistit malý teplotní rozdíl. V noci by měla být teplota o 4 stupně nižší. Asi za 4 měsíce budete moci orchideje přenést do samostatných květináčů. Po 5-7 dnech budete muset květinu pohnojit. Květináče vložte do kastrůlku s vodou, v níž jste rozpustili hnojivo. Květinu nechte v roztoku asi 40 minut.

Těmito způsoby si orchideje nejen rozmnožíte, ale také vám všechny budou dělat radost svým úspěšným kvetením, jež vám ozdobí domácnost.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sovkusom.ru