Ruční šití z kůže zvládne s trochou cviku každý

Kůže je nádherný přírodní materiál, z něhož lze vyrobit celou řadu užitečných věcí. Má mnoho předností, které si rychle zamilujeme. A pokud se o ni správně staráme, dokáže svými vlastnostmi snadno předčit drtivou většinu moderních materiálů.

Kůže je tradiční materiál. A má mnoho tváří

Kůže lidstvo používá k výrobě ošacení a nejrůznějších užitečných drobností od pradávna. Způsoby zpracování kůže i techniky šití se ovšem v průběhu let výrazně zdokonalily. Dnes tak snadno seženeme kůži o téměř libovolné tloušťce a pevnosti. A navíc si můžeme vybrat z nepřeberné škály barev od přírodních až po pastelové.

Pouzdro Bushcraft 95/držák firesteel

Oblečení a doplňky z kůže jsou luxusní a trvanlivé

Od doby, kdy výrazně klesla cena syntetických materiálů, se kožené boty, brašny, kabelky a kufříky staly známkou opravdového luxusu. Jsou elegantní a mají opravdový styl. Potřebují sice čas od času ošetřit kvalitním balzámem, včelím voskem nebo jiným přípravkem na kůži, jakmile jim ale věnujeme potřebnou péči, vydrží krásné a funkční dlouhou řadu let. A pokud dojde k vyblednutí barvy, můžeme jim znovu dodat lesk novým namořením. Ti opravdu úspěšní manažeři, ředitelé a politici tak často preferují právě kožené kufříky či aktovky, ke kvalitnímu obleku si jen málokdo pořídí boty z jiného materiálu než z pravé kůže. Opravdové dámy obvykle upřednostňují kožené bundy, sukně, kozačky a kabelky před těmi z umělé, takzvané eko-kůže. Mnozí motorkáři dodnes nedají dopustit na kvalitní bundu a kalhoty z kvalitní hověziny. A i na trecích a expedicích jsou u celé řady lidí preferovanou volbou kožené vojenské nebo turistické boty. A mnozí si oblečení, boty i další věci z kůže nechávají ušít na zakázku. Prodej kůže ale není určen jen pro řemeslníky.

Pouzdro Trapper 95 - levé

Proč se pustit do šití z kůže?

Věnovat se ve volném čase některé z rukodělných činností je krásná záliba, kterou kdykoli zaženeme nudu. A navíc budeme za své úsilí odměněni hodnotnými výsledky. Koneckonců handmade je v kurzu a v běžném prodeji zaplatíme za takto označené zboží výrazně vyšší částky, než za sériovou výrobu. A zakázková výroba je ještě o poznání dražší. Svět navíc dnes ovládá trend DIY. Za touto zkratkou se skrývá anglické „do it yourself“, což v naší mateřštině znamená „vyrob si sám“. Do této kategorie spadá v podstatě libovolná rukodělná činnost, které se věnujeme hlavně kvůli samotné radosti z práce. Kromě výroby a renovace nábytku a dekorací sem patří i šití a výroba z kůže.

Nabídka hotových kožených výrobků nemusí zcela odpovídat našim představám

I když jsou dnes obchody a e-shopy doslova přeplněné zbožím, může se nám stát, že nenajdeme kožený výrobek, který zcela odpovídá našim představám. To se týká zejména tak specifických záležitostí, jako jsou kožená pouzdra na nože. U nich je totiž třeba, aby opravdu přesně odpovídala tvarem. Nůž musí v pouzdru dokonale sedět tak, aby nehrozilo jeho vyklouznutí; na druhou stranu ale musí jít bez námahy vytáhnout. Proto by pouzdro mělo být zhotoveno přesně na míru. Pokud si pořídíme nůž bez pouzdra, bude vhodné nechat si ho vyrobit na zakázku. Nebo si můžeme projít nabídku kůže na prodej a ušít si ho sami.

Useň přírodní 1-1,5x120x250mm

Ruční šití z kůže je snazší, než se zdá

Ruční šití kůže není tak náročné, aby se do něj nemohl pustit kdokoli. Stačí to správné vybavení a kůže na šití. Na první pokusy nám budou stačit zbytky kůže, později pravděpodobně budeme vybírat z nabídky kůže metráž. Na zbytcích kůže si totiž dokonale a bez zbytečně vysokých nákladů vyzkoušíme techniku. Kromě šídla a jehel budeme potřebovat i děrovač kůže. A raznice do kůže nám pomohou na hotových výrobcích vykouzlit originální motivy od jednoduchých monogramů až po náročnější obrázky. Právě ražba do kůže je metodou, již oceníme zejména ve chvíli, kdy je naším cílem vytvoření opravdu osobité peněženky, koženého obalu lahve nebo desek na diář. A pokud se rozhodneme pustit do větších projektů, můžeme si vyrobit i kvalitní batoh, jedinečnou kabelku, bohatě zdobený opasek nebo dokonce vlastnoručně ušité boty přesně na míru. Zrovna ruční šití obuvi je ovšem vhodné až pro ty, kdo už získali dostatečnou zručnost. Začátečníci by si tak náročné cíle stanovovat neměli.

Jakou kůži na šití vybrat?

Vždy je důležité pořizovat kůži až ve chvíli, kdy máme jasnou představu, co budeme šít. Pustíme-li se do již zmiňovaného pouzdra na nůž nebo třeba praktické brašničky na opasek, bude pro nás ideální přírodní useň z hovězího kruponu. Vhodná je hovězí kůže v tloušťce od 1-1,5 mm až po 3,5-4 mm, záleží na tom, jak masivní a pevný má být výsledek. Materiál kůže seženeme v různých barvách, s hladkým i vzorovaným povrchem. Na sešití jsou ideální umělé šlachy, které skvěle imitují vzhled těch pravých. A hodit se nám budou mohou i různé kožené šňůrky.