Rybíz hnojte hned v dubnu, nejlépe minerálními hnojivy. Odmění se vám bohatou úrodou a lahodnými plody

Duben je důležitým měsícem pro hnojení rybízu, aby vám od května začal nabízet své lahodné plody. V tomto období se totiž listy začínají vyvíjet, ale ještě nekvetou, proto je potřeba je ve správnou chvíli přihnojit. Pokud se rybízu začnete věnovat už v dubnu, keř rybízu dobře vyvine mladé výhonky a bohatě se vám odmění svými plody.

Jaká hnojiva aplikovat ještě před květem?

Rybíz potřebuje před květem minerální hnojiva, protože mu chybí fosfor a draslík. Tyto živiny ovlivňují růst a vývoj keře, stejně jako plození. Je však potřeba vzít v úvahu dříve aplikovaná hnojiva a úrodnost půdy. Pokud jste hojně hnojili na podzim, není to nutné brzy na jaře. Rostlina má v půdě stále zdroje, ze kterých může čerpat. V takovém případě je nutné s přihnojováním počkat až do léta.

Draselná sůl

Draselná sůl je dobré draselné hnojivo, které obsahuje 40% oxidu draselného. Lze jej použít v tekuté formě, protože se dobře rozpouští ve vodě, a pokud je půda mokrá, stačí hnojivo rozházet kolem keře a nezarývat hluboko do země, aby se nepoškodily kořeny.

Dřevěný popel

Dřevěný popel je minerální hnojivo. Zbavuje půdu kyselosti, je však potřeba pamatovat na to, že složení popela závisí na druhu spalovaného dřeva nebo rostlin. Například slunečnicový popel obsahuje více živin než popel z brambor.

Superfosfát

Superfosfát je fosforečné minerální hnojivo často ve formě granulí, které můžete rozsypat na půdu, nebo tekuté, které můžete použít jako zálivku. Superfosfát neokyseluje půdu a rostliny jej dobře absorbují.

Dusičnan draselný

Dusičnan draselný obsahuje 14% dusíku a 44% oxidu draselného. Můžete jej rozprostřít pod keř rybízu nebo rozpustit ve vodě a kořeny zalít. Aplikovat můžete i na listy. Vždy musíte vzít v úvahu individuální podmínky. Pokud neprší a půda je suchá, je dobré použít zálivku, je-li mokrá, stačí hnojivo nasypat na povrch země.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Homesteadandchill.com