S trombózou jde o život. Neignorujte varovné signály těla upozorňující na krevní sraženinu

Během našeho života si způsobíme spoustu větších či menších zranění. Řízneme se o nůž, škrábneme se, možná si v dětství zlomíme i nějakou tu kost v těle nebo se praštíme a na postiženém místě se nám vytvoří modřina. V tomto případě jsou poškozeny naše cévy, tudíž se v nich srazí krev a vznikne modrá skvrna. Ve většině případů se ale rychle zahojí a po modřině nezůstane ani památky. Pokud se vám ale modřiny tvoří velice snadno nebo bez zjevné příčiny, stojí za to se vážněji podívat na stav vašich cév a krevního oběhu. Níže uvádíme několik varovných signálů, se kterými byste měli zajít za odborníkem.

Bulky, hrudky pod kůží

Ty obvykle naznačují hlubokou žilní trombózu. Ovlivňují krevní oběh, brání přísunu kyslíku do orgánů a zvyšují pravděpodobnost mrtvice nebo infarktu.

Bolest nohou

Bolest nohou, zvláště pokud je doprovázena křečemi, může být také známkou nebezpečné trombózy.

Červené pruhy na pokožce

Pokud se podél krevních cév na kůži objeví načervenalé pruhy, možná budete chtít co nejdříve navštívit lékaře. Zvláště když ucítíte teplo v daném místě.

Bolest na hrudi při hlubokém dýchání

To může dokonce naznačovat přítomnost krevní sraženiny. Pokud následuje bolest a dušnost, je lepší okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Povrchní dýchání

Pokud nemůžete zhluboka a uvolněně dýchat, může dokonce dojít k tvorbě krevní sraženiny v plicích. Je-li tento stav ještě doprovázen závratěmi, neváhejte navštívit lékaře.

Nevysvětlitelný kašel

Pokud nejste alergičtí a víte, že jste se nikde nenachladli, přesto vás trápí občasný silný kašel, je to důvod k návštěvě odborníka.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com