Samovyšetření prsu je prvním krokem, jak předejít rozvoji rakoviny

Samovyšetření je prvním krokem, jak včas zachytit rakovinu prsu a zamezit jejímu rozvoji. Ačkoli se názory na něj u různých zdravotnických společností liší, většina stále věří, že samovyšetření je důležitým nástrojem k přežití rakoviny prsu, zejména pak v kombinaci s pravidelnými prohlídkami u lékaře. Bohužel ale spousta žen ani neví, jak se správně prohlédnout. Proto považujeme za důležité vás o postupu samovyšetření informovat.

Krok č. 1

Začněte tak, že se postavíte před zrcadlo s rovnými rameny a s rukama v bocích. Co byste měla pozorovat:

  • Zdali mají prsa obvyklou velikost, tvar i barvu.
  • Zdali jsou rovnoměrně tvarovaná bez viditelných zkreslení nebo otoků.
  • Zvrásnění nebo povislou kůži.
  • Zdali bradavky nezměnily svou polohu nebo se neotočily dovnitř.
  • Zarudnutí, bolest, vyrážku nebo otoky.

Krok č. 2

Nyní opakujte totéž, ale se zvednutýma rukama.

Krok č. 3

Když se pozorujete v zrcadle, hledejte jakékoli známky vycházejících tekutin z jedné nebo obou bradavek. Tekutina může být vodnatá, mléčná, žlutá nebo se může jednat o krev.

Krok č. 4

Nyní si lehněte na záda. Pravou ruku položte na levé prso a levou ruku na pravé prso. Pevně, ale jemně provádějte krouživé pohyby. Prsty by měly být rovné a u sebe. Prohmatejte si celé prso – shora dolu, ze strany na stranu, od klíční kosti až po horní část břicha a celé podpaží. Měla byste vynaložit takovou sílu, abyste cítila svůj hrudník.

Krok č. 5

Poté vyšetřete svá prsa úplně stejně jako v kroku č. 4, ale tentokrát si sedněte nebo stoupněte. Mnoho žen už zjistilo, že nejjednodušší způsob, jak vyšetřit svá prsa, je, když je pokožka mokrá a kluzká. Proto můžete s vyšetřením začít už ve sprše.

Co říkáte na dnešní článek? Pokud se vám líbil, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: breastcancer.org