Sedavé zaměstnání a těžká fyzická námaha mají negativní vliv na naše záda. Místo drahých masáží zkuste doma toto cvičení

V dnešním zběsilém světě se každodennímu hektickému tempu zřejmě nevyhneme, a proto bychom více než kdy jindy měli myslet na základ zdravého životního stylu, jenž je nezbytný pro naše fyzické i psychické blaho. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat našim zádům, jelikož dlouhé sezení u počítače jim na dobrém zdraví příliš nepřidává. Pokud tedy nemáte čas nebo příležitost či finance na drahé masáže, můžete si zádové svaly protáhnout z pohodlí domova. Nezabere vám to více jak 15 minut a vy se budete moci těšit ze zdravých zad.

Motýlí křídla

Položte pravou dlaň na pravé rameno a levou dlaň na levé rameno. Pokuste se z počátku zatáhnout lokty dozadu a držet alespoň 5 – 10 vteřin, dokud neucítíte tah v horní části zad. Poté začněte tlačit lokty dopředu a opět počkejte 5 – 10 vteřin, dokud neucítíte tah v hrudníku. Toto cvičení vám pomůže zpevnit svaly zad i hrudníku.

Pozice orla

Natáhněte ruce před sebe, ohněte lokty a pravý loket položte do jamky levého lokte a propleťte předloktí. Prsty by měly mířit ke stropu. Držte rovná záda. Povolte po 30 vteřinách a vyměňte lokty. Takto si protáhnete zadní část ramen a horní část zad.

Rotace

Sedněte si na židli, chodidla mějte na podlaze a nohy u sebe. Držte rovná záda a položte si ruce za hlavu. Otočte trupem doprava, pomalu se vraťte a nyní otočte doleva. Protažení vám pomůže zmírnit bolesti zad a zároveň posílit zádové svaly.

Odpor proti zdi

Zatlačte zády proti zdi a ujistěte se, že se vaše páteř dotýká stěny po celé své délce. Začněte se pomalu snižovat, dokud kolena nevytvoří pravý úhel. Zůstaňte takto 10 – 15 vteřin a opakujte 8 – 10krát. Tento cvik má pozitivní vliv nejen na záda, ale i na břišní svaly a nohy.

Protažení horní části zad

Zvedněte levou ruku nad hlavu a ohněte ji v lokti tak, aby se dlaň dotýkala horní části zad. Pravou ruku umístěte na levý loket a jemně přitáhněte. Pokuste se vydržet 10 – 15 vteřin a poté opakujte s druhou stranou. Protáhnete si svaly v horní části zad a ulevíte od bolesti krku.

Pomohly vám dnešní cviky? Dejte nám vědět do komentářů, zdali se vám ulevilo a nezapomeňte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou, především mezi těmi se sedavým zaměstnáním.

Zdroj: interesno.fun