Selhání ledvin může mít fatální následky. Odhalte náznaky těla, dokud je čas

Ledviny jsou čističkou odpadních vod našeho organismu. Odstraňují nadbytečnou vodu, ale i nespotřebované minerální látky a metabolický odpad. Kromě toho produkují také hormony, které udržují v kondici naše kosti a krev. Pakliže ledviny začnou ve své funkci selhávat, je to jako by se ve vašem městě porouchala čistička. Když se neopraví včas, za chvíli jsou všude splašky a město ztratí schopnost normálně fungovat dál. A to se stane i našemu tělu.

Chronické selhání může mít závažné následky

Chronické selhávání funkce ledvin může být způsobeno přetrvávajícím zvýšeném krevním tlakem, v důsledku cukrovky a celé řady dalších obtíží, od opakovaných infekcí, ledvinových kamenů či nádorů až po genetické faktory a mnohé další. Problém je, že počínající selhání nevyvolává buď žádné, anebo jen velmi slabé a neškodně vyhlížející příznaky. Když se pacient o svém onemocnění dozví, obvykle už bývá ve velmi pokročilé fázi.

Na základě zmíněných zdánlivě banálních příznaků však lze mnohé usuzovat. V případě počínajícího selhání ledvin se může objevit:

  • Únava a pokles životní energie
  • Neschopnost soustředit se
  • Snížená chuť k jídlu
  • Poruchy spánku
  • Suchá kůže, svědění a vyrážky
  • Otoky nohou, rukou či oblasti kolem očí
  • Svalové křeče během noci
  • Časté močení, zejména v noci

Tyto symptomy jsou způsobené hromadícím se tělesným odpadem ve tkáních, které začnou mít potíže v běžném fungování. Přesně tak, jak by přestalo fungovat město s porouchanou čističkou odpadních vod. Selhávání ledvin pak lékaři rozdělují do pěti stádií podle procentuálního podílu snížení jejich funkce. Páté a poslední stádium je pak totální selhání, kdy se často přistupuje k dialýze a transplantaci.

Nejlepší léčba je prevence

Potížím se selhávajícími ledvinami se můžete velmi snadno vyhnout tak, že budete dodržovat zásady zdravé životosprávy. To vám pomůže i v tom případě, že máte selhání ledvin ve své rodinné anamnéze a máte tak k němu genetické predispozice. Zdravou stravou a aktivním životním stylem můžete genetiku obejít a zabránit rozvoji nemoci.

Je také vhodné správně léčit již probíhající jiné nemoci, které mohou v selhání ledvin vyústit, jako je zmíněný vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Obrázky: Getty Images