Tymián, nepřítel toxinů, který pomáhá s celou řadou zdravotních problémů

Tymián je hlavně využíván při vaření a na rozdíl od svého mytologického původu, zrodil se údajně ze slz krásné Heleny Trójské, jsou jeho přínosy pro zdraví vědecky zdokumentovány. Je proslulý především svými terapeutickými vlastnostmi a v naší kuchyni si našel nepostradatelné místo. Jeho tradiční užívání uznává dokonce i Světová zdravotnická organizace i Evropské vědecké družstvo pro fytoterapii. Podívejte se s námi na řadu výhod, které tymián přináší pro naše zdraví.

Antiinfekční účinky

Pokud tymián vyniká jako zbraň proti mnoha zdravotním neduhám, je to především díky jeho antiinfekčním a antiseptickým vlastnostem. Použitím ve formě esenciálního oleje se prokázal jeho značný účinek proti 120 kmenům bakterií od pacientů trpících orálními a respiračními infekcemi a infekcemi močového měchýře.

Protizánětlivé vlastnosti

Antioxidační a protizánětlivý tymián vděčí za své výhody fenolické sloučenině thymolu. Podle vědců by tento druh byl schopen zmírnit astma zaměřením na volné radikály odpovědné za zánět. Inhalace tymiánu dokonale čistí dýchací cesty.

Antimikrobiální účinky

Ve formě bylinného čaje tymián poskytuje značnou úlevu v případě orofaryngeálního zánětu. Nemluvě o jeho schopnosti stimulovat imunitu v boji proti určitým patologiím. Pijte tymiánový čaj třikrát denně, přidat můžete i eukalyptový med nebo citrónovou šťávu.

Antivirové vlastnosti

Ve formě čaje s esenciálním olejem je tymián velice užitečný pro boj s příznaky chřipky. Aromatické látky tymiánu jsou vybaveny užitečnými antivirovými vlastnostmi pro boj s chřipkou bez poškození epiteliálních buněk.

Obrázky: Pixabay