I když je pláč naprosto přirozený, mnozí z nás se ho stále snaží skrývat. Rychle si utřeme slzy, naneseme trochu make-upu navíc, abychom zakryli fleky na obličeji, a naším prvním instinktem je často lhát, když se nás někdo zeptá, jestli jsme v pořádku. Pláč je přitom ne známkou slabosti, ale spíše síly.
Pláč má zdravotní výhody
Pláč pomáhá uvolňovat toxiny z těla. Slouží jako přirozený obranný mechanismus proti choroboplodným zárodkům a jiným bakteriím. Až příště prolijete pár slz, pamatujte, že vaše tělo vás chrání před škodlivými toxiny. Díky slzám se vám podaří uvolnit z těla odpadní látky. Není tedy vůbec na škodu občas si pořádně poplakat. Je to stejné, jako byste se šli na pár hodin pořádně vypotit do sauny.
Pláč vám pomůže jít dál
To, že odmítnete uznat bolestivou situaci a budete se chovat tak, že je všechno v pořádku, vám nepomůže zbavit se bolesti a jít dál. Naopak pláč vám může pomoci bolestivou událost uzavřít a jít dál. Pláč je zdravý způsob, jak uvolnit emoce a nechat za sebou bolest. U většiny lidí má pláč terapeutický účinek. Pokud se jim podaří najít si čas na truchlení a vyplakání se, jsou tito lidé obvykle lépe připraveni přijmout bolest a ztrátu a vyrovnat se s ní. Díky tomu mohou nadále dobře fungovat a vykročit do dalších dní s menší tíhou na srdci.
Pláč pomáhá ulevit od stresu
Když pláčete, vaše tělo se začne uvolňovat. Konečně můžete vypustit emoce, které jste drželi, což pomáhá zmírnit stres. I to je důvod, proč se po dobrém a vydatném pláči cítíte vždy lépe. Pláč uvolňuje také svaly po celém těle a vyplavuje látky, které jsou důležité proto, abychom dokázali smutek zpracovat. Uvidíte také, že se vám po pláči bude snadněji a lépe usínat.
Shutterstock
Pláč vám pomáhá zpracovat smutek
Ztratit někoho, kdo vám byl blízký, není nikdy snadné. Smutek, který cítíte, může být tak ohromující, že se v něm cítíte uvězněni a nemůžete se ani pořádně nadechnout. Když si dovolíte plakat místo toho, abyste zadržovali své emoce, pomůže vám to zpracovat smutek a ztrátu, kterou cítíte.
Pláč vám pomáhá utřídit si emoce
Byli jste někdy tak ohromeni nebo naštvaní, že jste ani nevěděli, co vlastně prožíváte a jak svůj stav pojmenovat? Pláč vám v tom může pomoci. Funguje jako skvělý pomocník, když je třeba utřídit si emoce. Pomůže vám uvolnit veškerou zadržovanou energii a připravit se na další důležitý krok ve vašem životě.
Shutterstock
Pláč ukazuje zranitelnost
Zranitelnost není špatná věc. Pláč ukazuje, že se nebojíte projevit své emoce. Jste otevření a umíte dát najevo, když trpíte. To dokážou lidi ocenit. Nenasazujete si masku, ale ukazujete své opravdové já, i když trpí. Pláč ukazuje sílu, ne slabost.
Nebojte se požádat o pomoc
Různé životní situace v nás mohou vyvolávat různě silné reakce. Není žádnou ostudou prožívat události silněji než ostatní. V žádném případě se nenechte vystresovat tím, že vám někdo bude říkat, že jsou na světě horší věci a že máte posbírat sílu a přestat se litovat. Jen vy sami víte, co a jak silně prožíváte. Proto se nebojte také požádat o odbornou pomoc, pokud budete mít pocit, že vám celá situace přerůstá přes hlavu a vy si s ní nevíte rady. Zkušený psycholog vás vyslechne a ujistí vás, že nejste ničím výjimeční, když zrovna tuto událost takto prožíváte. Může vám také doporučit různé truchlící strategie, které vám pomohou se se situací poprat lépe. V žádném případě se nesnažte smutek uměle potlačovat. Nahromaděný stres se stejně jednou bude muset dostat ven a obvykle se to děje v tu nejméně vhodnou chvíli. Radši si vše urovnejte hned a dejte si načas, smutek někdy trvá, ale jednou jistě přejde.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com