Signály, kterými tělo dává najevo špatnou funkci ledvin

Ledviny fungují jako biologická čistička odpadních vod našeho těla. Právě ledviny filtrují z krve nejrůznější druhy nečistot a toxinů, které se do těla dostávají z bezprostředního okolí, ze stravy i vody. Když se však o své tělo staráme jen nedbale, vystavujeme ho znečištěnému prostředí a krmíme ho průmyslově zpracovanými potravinami plnými chemikálií a do toho ještě kouříme a pijeme alkohol, někdy zkrátka dojde k přetížení ledvin a posléze k částečnému výpadku jejich funkce. V tu chvíli tělo začne vysílat určité signály, které by nás měly na stav našeho organismu upozornit. Je dobré je včas zaznamenat a zařídit se podle nich, by ledviny nevysadily úplně.

Únava, slabost a poruchy spánku

Příliš mnoho toxinů a nečistot v ledvinách způsobuje nesprávnou funkci ledvin, které filtrují krev jenom částečně a mnoho toxických látek zanechávají v krvi. Více toxinů pak zatěžuje organismus a znesnadňuje usínání a odpočinek, ale také vstřebávání některých vitaminů a minerálů, stejně jako produkci vitaminu D, která se odehrává právě v ledvinách a jehož nedostatek se projevuje právě únavou.

Kožní problémy

Suchá a svědivá pokožka může mít celou řadu příčin, jednou z nich pak je i porucha ledvin. Pokud vám od kožních obtíží nepomůže ani aplikace hojivých krémů a zvýšený pitný režim, poraďte se raději se svým lékařem.

Dýchavičnost

Pakliže nemůžete popadnout dech ani při provádění jednoduchých pohybů, mohou být na vině dva faktory: jednak nesprávná funkce ledvin způsobuje samovolný vstup tekutiny do plic a jednak anémie v důsledku poškození ledvin zbavuje tělo kyslíku, což má za následek lapání po dechu.

Otoky rukou a nohou

Když ledviny nefungují, hromadí se v tkáních tekutiny, které se kvůli tomu nestačily z těla vyloučit. To způsobuje vlivem gravitace zejména otoky končetin.

Bolesti zad

Selhání ledvin působí bolesti ve střední části zad, v oblasti těsně pod hrudním košem, které mohou vystřelovat až k rozkroku či do kyčlí. Pokud bolesti provází navíc nevolnosti, zvracení a horečky, nejsou to jen potíže se zády a je vhodné urychleně vyhledat lékaře.

Oteklá oční víčka

Poškození filtračního systému ledvin se projevuje rovněž otokem v oblasti očí, který je pro tento druh obtíží velice typický. Pokud tedy netrpíte chronickým nevyspáním nebo poruchou metabolismu bílkovin, raději navštivte lékaře.

Obrázky: Freepik