Signály těla, které naznačují vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je jedním z největších rizik vedoucích k předčasnému úmrtí v důsledku kardiovaskulárního onemocnění. Ačkoli se počet úmrtí v posledních letech snížil, stále se jedná o nebezpečí číhající především na lidi v produktivním věku. Existují jednoduché a jasné varovné signály, jak vysoký krevní tlak, hypertenzi, bezpečně poznat a vyhledat tak lékařskou pomoc, která vám následně dá stoprocentní jistotu.

Časté močení

Zvýšená frekvence močení může být způsobena různými důvody, včetně zánětu močových cest. V některých vážnějších případech ale může být i známkou vysokého krevního tlaku, který oslabuje srdeční svaly, jež poškozují kapiláry v ledvinách. Bez léčby může situace vést až k vážným potížím s ledvinami.

Nadváha

Samotná nadváha sice nemusí přímo znamenat problémy s krevním tlakem, ale je důležité pochopit související rizika. Nadváha nejen zvyšuje vývoj vysokého krevního tlaku, ale také vznik cukrovky a vysokého cholesterolu.

Závratě

Závratě nebo náhlý pocit, že omdlíte, mohou být příznaky vysokého krevního tlaku. Takové stavy sice mohou nastat, i když rychle vstanete nebo jste málo jedli, ale dávejte si pozor, pokud se dějí pravidelně a bez zjevné příčiny.

Problémy s očima nebo zrakem

Je normální, že se zrak zhoršuje s věkem, ale pokud se vidění náhle rozostří a vaše oči bezdůvodně vlhnou nebo dokonce krvácí, může se jednat o vysoký krevní tlak. Oči totiž, jako každá jiná část těla, potřebují zdravý krevní oběh, aby správně fungovaly.

Suchá pokožka

Stárnutí kůže je sice normální, ale také může znamenat příznak vysokého krevního tlaku, zvláště při pravidelném mazání. Vrásky a skvrny na kůži mohou být jasným znakem, že něco nefunguje správně.

Jak je možné vysokému krevnímu tlaku zabránit?

Několik studií ukázalo, že životní styl je hlavním viníkem téměř poloviny všech případů vysokého krevního tlaku. Na druhé straně se také často jedná o dědičnost. Chcete-li zabránit jeho rozvoji, můžete:

  • Zdravě jíst
  • Pravidelně cvičit
  • Snížit konzumaci alkoholu
  • Nekouřit
  • Vyvarovat se slaným potravinám
  • Vyhýbat se stresu

Obrázky: Freepik