Singapurská metoda pro boj s koronavirem funguje. Řídí se jí i Česko

Nejen na vakcíně proti koronaviru je potřeba pracovat, ale i na metodách, které se jeví jako nejúčinnější pro snížení počtu nakažených. Singapurští vědci se rozhodli zjistit ten nejlepší postup, jakého by se lidé po celém světě měli držet, aby došlo k eliminaci šíření viru. A zde je výsledek, k jakému dospěli.

Jak co nejlépe zamezit šíření viru

O důkladném mytí rukou, kýchání a kašlání do lokte a nošení roušek a respirátorů už jsme slyšeli spoustu, ale proč se naše vláda rozhodla pro tak přísná nařízení? Možná za to může nová modelovací studie provedená v simulovaném prostředí v Singapuru, která odhaduje, že kombinace fyzického odstupu, jenž zahrnuje karanténu (pro infikované osoby a jejich rodiny), uzavření škol a některých pracovišť, je nejúčinnější metodou pro snížení počtu nakažených případů koronavirem a jeho šíření. Jedná se o první studii svého druhu, která prozkoumala využití těchto možností pomocí simulace.

Zavedení takových opatření pro utlumení přenosové rychlosti může být velice efektivní, je-li k němu přistoupeno včas. Byly navrženy 4 intervenční scénáře:

  • Izolace infikovaných jedinců a karanténa jejich rodinných příslušníků
  • Karanténa plus okamžité uzavření škol na 2 týdny
  • Karanténa plus okamžitý odstup na pracovištích, kde je 50% pracovní síly vybízeno k práci z domova po dobu 2 týdnů
  • Kombinace karantény, okamžitého uzavření škol a distancování na pracovišti

Na tyto intervence, které jsou v současné době zavedeny, se zatím pohlíží jako na nejúčinnější pro kontrolu respiračních virů. V singapurském modelu byl tento kombinovaný zásah nejefektivnějším a snížil odhadovaný počet infekcí o 99,3%.

Zkusme proto dodržovat veškerá nařízení, která se na nás valí, čím více budeme důslední, tím rychleji můžeme žít opět tak, jak jsme byli zvyklí.

Obrázky: Pixabay