Skoncujte se zahradními škůdci. Na slimáky platí pivo, na krtky zase mýdlová voda

Je příjemné dopřát si trochu odpočinku na zahradě pod stromem. Tedy pokud nás u toho zrovna neobtěžují různí brouci, hlodavci či slimáci. Zřejmě se musíme smířit s tím, že krásy venkovského života zahrnují i řadu živých tvorů, které nám nemusí být zrovna po chuti, ale to neznamená, že nemůže zkusit pár osvědčených triků, jak zamezit jejich výskytu zrovna v naší zahradě.

Mšice

Omotejte si ruce lepicí páskou a osahejte listy rostlin. Pomocí toho snížíte populaci mšic. Popřípadě zasaďte ve své zahradě větší počet pelargónií, kterým se mšice vyhýbají už z dálky.

Šneci a slimáci

Tito slizcí tvorové pokrývají naše rostliny většinou v noci. Umístěte kolem nich misky ve vzdálenosti jednoho metru a naplňte je pivem nebo mlékem. Zakopejte misku do země tak, aby okraje vykukovaly z hlíny asi 4 cm. Šneci a slimáci se do nich přes noc pěkně nachytají. Popřípadě můžete kolem rostlin posypat jehličí, šneci ani slimáci nemají rádi pichlavé věci.

Bělásci zelní

Nejlepší čas, kdy začít bojovat s bělásky zelnými, je před rojením, jakmile se objeví první malé larvičky. V tu chvíli je dobré vedle zelí zasadit kopr, kmín nebo anýz.

Komáři

Nejhorší krvelačný hmyz, který nás může večer obtěžovat. Komáři nemají rádi vůni hřebíčku, bazalky, eukalyptu nebo anýzu. Použijte esenciální oleje z těchto bylin a komáři se od vašeho obydlí budou držet dostatečně daleko.

Vosy

 Do popelníku nasypte trochu mleté kávy, zapalte ji a rozfoukejte, aby začala hodně kouřit. Vosy to zaručeně odradí.

Krtci

Krtci jsou na jedné straně velice užitečná zvířata, protože požírají drobné škůdce, ale zároveň způsobují dost nepříjemností svými krtinci napříč celou naší zahradou. Nalijte do krtčích chodbiček trochu mýdlové vody nebo česnekové tinktury a krtci bude z vaší zahrady utíkat jako splašení.

Obrázky: Pixabay