Skutečný věk srdce nemusí být shodný s datem narození aneb Co dělat pro zpomalení jeho stárnutí a minimalizaci rizika infarktu

Jak posuzují lékaři stav srdce vzhledem k riziku vzniku srdečního infarktu, mrtvice nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění? Podle takzvaného věku srdce, který je spolehlivým indikátorem rizik srdečních onemocnění. Ve Spojených státech má podle amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí 50 % mužů srdce o 5 let starší, než je jejich skutečný věk, u žen pak 40 %.

Rychlejší stárnutí srdce vede k vyššímu výskytu infarktů

Podle lékařů vede větší opotřebení srdce  k vyššímu riziku výskytu infarktů. U tří ze čtyř infarktů a mozkových příhod mají vliv též faktory, které vedou k biologickému stárnutí srdce. Mimo jiné jedním z negativních faktorů ovlivňujících vznik kardiovaskulárních onemocnění je nedostatek spánku, zatímco při sedmihodinovém odpočinku denně se zpomaluje srdeční frekvence, při kratším naopak zrychluje nebo vede k výkyvům.

Co dělat pro to, aby se srdeční frekvence vrátila k normálu?

Pravidelná kontrola krevního tlaku

Předčasnému stárnutí srdce lze zamezit snížením krevního tlaku, který by se měl pohybovat u hranice 120/80 mmHg.

Snížení hladiny špatného cholesterolu

Pro zdravé srdce je nutné sledovat hladinu špatného cholesterolu, při zvýšené hladině je nutné změnit životní styl, především jídelníček a zvýšit pravidelnou fyzickou aktivitu, případně podstoupit léčbu.

Zdravý jídelníček

Srdci škodí příliš soli, nasycených tuků a trans-tuků, proto je zdravé volit potraviny bohaté na vlákninu, přidat do jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu.

Fyzická aktivita a sport

Pro zdravé srdce je nutný pohyb alespoň 150 minut týdně.

Snížení hmotnosti

Veškeré aktivity by měly vést ke snížení BMI indexu hmotnosti pod 24,9 bodů.

Kontrola cukru v krvi

Cukrovka je pro srdce rizikový faktor, proto je nutné kontrolovat hladinu cukru v krvi a při diagnóze prediabetu nebo přímo cukrovky 2. typu je třeba upravit jídelníček.

Přestat kouřit a omezit pití alkoholu

Neméně podstatné je přestat kouřit a omezit pití alkoholu.  

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Theguardian.com