Slunečné dny, černé myšlenky. Kde se bere jarní deprese

Jarní deprese jsou pro mnoho z nás stále nevysvětlitelnou záhadou. Spousta lidí, ani ti, kteří sezónními úzkostmi trpí, nemají ponětí, jak je možné, že krásné jarní dny přinášejí do naší mysli temné, depresivní stavy. Dokážeme přežít krutou zimu s úsměvem na rtech, ale jakmile sníh roztaje, přepadnou nás jedny z nejhorších nálad, jaké člověk může prožívat.

Změny

Pro začátek mohou být příčinou změny. Zatímco někteří lidé dokáží snadno plavat v neznámých vodách, většina z nás se bojí jakýchkoli změn, ať už dobrých či špatných, každá s sebou přináší prvek úzkosti. To platí zejména pro vysoce citlivé lidi, kteří jsou náchylní k depresivním stavům. Každá změna totiž vyžaduje přizpůsobení a to není vždy snadné.

Hormony

Stejně jako nedostatek slunečního světla v listopadu může změnit hladinu určitých chemických látek, které regulují náladu, tak tomu může nastat i na jaře, kdy je více světla. Ve skutečnosti u 10% lidí se sezónní afektivní poruchou (SAD) roste na jaře melancholie. Jakýkoli posun v našem cirkadiánním rytmu může vyvolat pocity úzkosti.

Vzpomínky

Aniž bychom to vnímali, jarní měsíce obsahují tolik milníků, jako jsou promoce, svatby, maturity a tak dále. Máme tendenci se dívat zpět do minulosti s nostalgií nebo lítostí či nesplněnými sny a tužbami.

Alergie a toxiny

Pokud jste citliví na toxiny životního prostředí, a že většina z nás je, možná budete na jaře zažívat těžké časy, protože vítr a vyšší teploty mohou vyvolat hromadu dráždivých látek, které způsobí špatné nálady.

Obrázky: Freepik