Snadné cviky před spaním vás zbaví nepříjemných bolestí chodidel

Chodidla jsou složitá soustava drobných kostí, svalů a šlach, které jsou většinou enormně zatěžované. Jsou to právě chodidla, která celý život nesou váhu našeho těla a jsou zatěžována prakticky při každém sportu i jakékoliv jiné činnosti. Není proto divu, že je-li zatížení nerovnoměrné, čas od času se může objevit bolest. A někdy i velice úporná. Nicméně kondici svých chodidel můžeme snadno podpořit pravidelným praktikováním vhodných cvičení.

Zvedání palců

Protahování chodidel začněte palci. Postavte se rovně na podlahu a zvedněte palce obou nohou směrem ke stropu. Proveďte 15 opakování ve čtyřech sadách.

Tahání látky

K tomuto cvičení budete potřebovat kus látky, kterou budete zvedat za pomoci prstů u nohy, aniž byste zvedli patu ze země. Posaďte se na židli a před jednu nohu položte hadr. Uchopte jeho okraj prsty u nohy, přičemž patu nechte přilepenou k podlaze. Takto látku vytahujte nahoru. Cvičení opakujte nejméně desetkrát s každou nohou.

Zvedání předmětu ze země

I když oproti ostatním primátům už nohy člověka nejsou uzpůsobeny k uchopování předmětů, pokus o tento úkon poslouží jako příhodné cvičení. Zvedání předmětů z podlahy je podobné, jako tahání látky, ale je o něco náročnější. Postupujte stejně jako v předchozím cvičení, ale namísto látky použijte například propisku či jiný podobný předmět.

Masáž tenisovým míčkem

Masáž chodidel je nejen příjemná, ale v případě bolesti svalů a šlach i léčivá. Dejte ale pozor, pokud je bolest příliš silná, mohla by být příznakem vážného zranění a toto cvičení by mohlo situaci ještě zhoršit. Při mírné bolesti však pomáhá. Posaďte se na židli, na zem položte tenisový míček a umístěte na něj chodidlo tak, aby míček ležel v oblasti mezi patou a klouby prstů. Koulejte s mírným tlakem míček tam a zpět po dobu dvou minut a opakujte s druhou nohou.

Zvedání na paty

Bolest v horní či dolní části paty je velmi nepříjemná a cítíte ji doslova při každém kroku. Často bývá způsobena špatnou obuví, příliš dlouhými procházkami či dlouhodobým pobytem v jedné pozici. Postavte se zpříma a zvedejte se na špičky. Opakujte 15krát třikrát do týdne.

Obrázky: Freepik