Jak nejrychleji a přitom bezpečně zvládnout hubnutí po porodu

Těhotenství je velký zásah do organismu. Ženské tělo se celé mění a dostává pořádně zabrat. Přirozený je i větší či menší nárůst tělesné hmotnosti. Je to proto, že vývoj plodu je mimořádně energeticky náročný a bez pravidelného příjmu energie a důležitých živin by to zkrátka nešlo. Když se k tomu přidá ještě snížená fyzická aktivita, která přirozeně vyplývá ze zhoršené pohyblivosti kvůli narůstajícímu bříšku, máme tady strašáka všech dam, které si hlídají svou perfektní postavu. Není se ale čeho obávat. Rekonvalescence po porodu není nijak náročná a tělo k ní přispívá jistou měrou i samo. Poradíme vám, jak se snadno a rychle po narození miminka dostat zpátky do formy.

Nespěchejte

Ačkoliv je fakt, že první měsíce po porodu a stravovací návyky, cvičení a emoční stabilita během tohoto období jsou zásadní faktory pro získání ideální váhy v horizontu 6 až 12 měsíců po porodu, to hlavní je uklidnit se a dopřát svému tělu čas na rekonvalescenci.

Po šestinedělí totiž s velkou pravděpodobností ztratíte až polovinu váhy navíc, kterou jste získali v těhotenství. Změny ve stravě a fyzické cvičení se doporučuje provádět až dva měsíce po porodu a nečinit tak bez předchozí porady s lékařem, zejména pak pokud jste rodila císařským řezem.

Kojte

Kojení je to nejlepší, co můžete svému dítěti na startu do života dát. Kromě toho, že mateřské mléko zlepšuje obranyschopnost a vývoj dítěte a pomáhá předcházet jeho zácpě a špatné výživě, jde navíc ruku v ruce se ztrátou hmotnosti. Podle vědeckých výzkumů ženy, které kojí, vyžadují až o 500 kalorií denně více energie. Kojící matky podle všeho ztrácejí až 670 gramů tělesné hmotnosti týdně.

Nevynechávejte jídla

I když to, co jsme napsali v předchozím odstavci, svádí k myšlence vynechat jídlo a tím si zajistit kalorický úbytek, nedělejte to. Uškodili byste tím jak sobě, tak zejména svému dítěti, které potřebuje přijímat co nejlepší možnou výživu. Měla byste sníst denně 5 až 6 jídel v menších porcích, z nichž dvě by měly sestávat z ovoce nebo zeleniny. Pravidelné jídlo navíc nastartuje váš metabolismus, který pak bude fungovat efektivněji.

Hodně pijte

Kojení vyžaduje zvýšený příjem tekutin. Měla byste denně vypít až dvojnásobek běžně doporučované denní dávky, tedy něco kolem 3 litrů tekutin. Kromě toho navíc dostatečný pitný režim nastartuje metabolismus a navíc zahání chutě a pokušení vyluxovat ledničku. Pít byste měla nejlépe čistou vodu. Nevhodné jsou naopak alkoholické nápoje a přeslazené džusy či limonády.

Obrázky: Freepik