Snižte riziko rakoviny vaječníků na minimum. Prevence, kterou by žádná žena neměla podceňovat

Nepravidelný menstruační cyklus, problémy s močením a problémy s jídlem jsou jen některé z příznaků rakoviny vaječníků, jedné z nejnebezpečnějších forem rakoviny pozorovaných u žen. Ať se jedná o jakýkoli zdravotní problém, prvním krokem k úspěchu a stoprocentnímu zotavení je dostatečná informovanost. Od příčiny přes příznaky až po léčbu.

Rakovina vaječníků

Ženský reprodukční systém se skládá ze dvou vaječníků. Každý z nich je umístěn na straně dělohy a dosahuje téměř velikosti mandle. Primární funkcí vaječníků je produkce vajíček společně s hormony estrogenem a progesteronem. Rakovina vaječníků je typem rakoviny, která začíná ve vaječnících a často zůstává dlouhou dobu nezjištěna, dokud se nerozšíří do břicha a pánve. Léčba pak může být v pozdějších stádiích náročná, proto musí být onemocnění detekováno v rané fázi, tehdy se totiž omezuje pouze na vaječníky a není rozšířeno do jiných částí těla.

Příznaky rakoviny vaječníků

Ačkoli v raném stádiu nemoc nevykazuje mnoho příznaků, v pokročilé fázi se může projevovat následujícími symptomy, které mají ženy tendenci přehlížet. To je ale chyba. Dejte si pozor na:

  • Ztrátu tělesné hmotnosti
  • Častou potřebu močit
  • Nadýmání břicha
  • Nepohodlí v oblasti pánve
  • Pocit sytosti i po troše jídla
  • Zácpu

Zde jsme uvedli několik jednoduchých tipů, jakými způsoby snížit riziko vzniku rakoviny vaječníků.

Těhotenství a kojení

Mnoho vědců během let dospělo ke společnému závěru, že kojení je spojeno se sníženým rizikem invazivních a hraničních nádorů na vaječnících. Podle studie bylo zjištěno, že každých 12 měsíců, kdy žena kojí, se snižuje riziko rakoviny vaječníků o 4,3 % ve srovnání s nekojící matkou.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je klíčem ke zdravému tělu bez nemocí. Vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu, kouření a zapojte do svého života fyzickou aktivitu.

Orální antikoncepce

I přes spoustu vedlejších účinků je antikoncepce dobrou zbraní pro snížení rizika rakoviny vaječníků.

Strava a cvičení

Pohyb je důležitý pro vaši fyzickou i duševní pohodu, hubnutí nebo budování svalů. Hraje důležitou roli ve vašem celkovém zdraví, protože pomáhá udržet některá chronická onemocnění na uzdě. Kromě toho je dobré do stravy zahrnout potraviny pro prevenci rakoviny vaječníků, jako je brokolice, zázvor, špenát, vejce, mrkev a okurky.

Pravidelné kontroly u lékaře

A samozřejmě jedna z nejdůležitějších prevencí – pravidelné návštěvy na gynekologii. Jedině tak můžete zajistit, že se rakovina vaječníků diagnostikuje včas a vy budete mít větší šanci na úplné vyléčení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onlymyhealth.com