Prestižní univerzita sestavila soubor otázek, které určí vaši moudrost. Jak si povedete vy?

Snad každý z nás se považuje za chytrého. Otázkou je, jestli jsme skutečně tak moudří, jak si myslíme. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu zjistili, že svou moudrost můžete zjistit, když odpovíte na pouhých 7 jednoduchých otázek. Vědci tvrdí, že vyvinuli krátký dotazník, který je schopný určit moudrost s vysokou přesností. Dobrou zprávou je, že je mnohem kratší než jiné testy, a proto vám zabere velmi málo času. Přitom je stejně přesný, spolehlivý a kvalitní jako jiné testy.

Stále více faktorů

„Kritéria moudrosti se stále více používají ke studiu faktorů, které ovlivňují duševní zdraví a optimální stárnutí. Chtěli jsme zjistit, zda seznam pouhých sedmi položek může poskytnout cenné informace pro test moudrosti,“ řekl hlavní autor studie Dr. Dilip V. Jeste, zástupce rektora Centra pro zdravé stárnutí a významný profesor psychiatrie a neurovědy na lékařské fakultě University of San Diego. Zodpovězení otázek vám zabere jen pár minut a můžete snadno zjistit, jak na tom jste s moudrostí i svým duševním zdravím, které je přímo spojeno s moudrostí každého z nás.

Moudrost přichází z mnoha oblastí

Studie z minulosti ukázaly, že existuje sedm oblastí moudrosti. Z tohoto důvodu každá ze sedmi otázek zkráceného testu moudrosti odpovídá jedné oblasti. U každého výroku máte určit na stupnici 1-5, jak silně souhlasíte nebo nesouhlasíte. Oblasti, kterých se tento test a moudrost obecně dotýká, jsou:

  • Sebereflexe
  • Filosofické chování (empatie, soucit, altruismus),
  • Emocionální regulace
  • Přijetí různých úhlů pohledu
  • Odhodlání
  • Sociální přijetí (poskytování racionálních a užitečných rad)
  • Duchovno

Autoři testu upozorňují, že kratší test neznamená, že je méně platný. „Zvolili jsme správný typ otázek, abychom obdrželi důležité informace, které nejen přispívají k pokroku vědy, ale také podporují naše předchozí tvrzení, že moudrost je spojena se zdravím a dlouhověkostí,“ vysvětluje profesor Jeste.

Špatné duševní zdraví negativně ovlivňuje vaši moudrost

Výsledky studie a testů provedených v kontrolovaném prostředí naznačují, že zkrácená verze je spolehlivá a srovnatelná s velkým testem, který se používal dříve. Navíc odhalili pozitivní korelaci mezi odolností, štěstím a duševní pohodou a zároveň negativní korelaci s osamělostí, depresí a stresem. To znamená, že špatné duševní rozpoložení snižuje vaši moudrost.

Moudrost nás může chránit před osamělostí

„Existují zdokumentované zásahy ke zvýšení hodnoty specifických složek moudrosti, které by pomohly snížit osamělost a podpořily celkovou pohodu,“ dodává profesor Jeste. „Stejně jako nás vakcína na Covid-19 chrání před koronavirem, moudrost nás může chránit před osamělostí. Takže můžeme pomoci ukončit pandemii behaviorální osamělosti, sebevražd a zneužívání opiátů, která trvá posledních 20 let.“ To je velmi odvážné tvrzení, ale doktor Jeste věří, že je to možné.

Test si můžete vyzkoušet v anglickém jazyce ZDE.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ucsdnews.ucsd.edu