Jídlo unavuje, zvláště to dobré. Co si budeme povídat, po dobrém vydatném obědě nás většinou přepadne únava a máme chuť se jen svalit na gauč a dát si dvacet. Stejně tak nás honí večer mlsná a my naplníme svůj žaludek jídlem těsně, než si jdeme lehnout do postele. Přestože je spánek zdravý, ve chvíli bezprostředně po jídle není zrovna to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. Spánek po jídle může mít některé nepříjemné následky.
Způsobuje pálení žáhy
Jakmile jídlo vstoupí do žaludku, tělo začne vylučovat kyselinu. Když jsme ve vzpřímené poloze, kyselina se hromadí v dolní části břicha. Pokud si ale lehneme, kyselina se dostane do citlivých částí trávicího traktu. To může způsobit bolest a pocit pálení v hrudníku a krku.
Negativně ovlivňuje spánek
Pokud jíme před spaním, musí trávicí systém pracovat během spánku. Jakmile probíhají tyto metabolické procesy, mozek musí být aktivnější, což znemožňuje hluboký spánek. Pocit pálení na hrudi může zároveň ovlivnit usínání.
Vede k nočním můrám
Protože metabolické procesy souvisejí s mozkem, jsou základem nočních můr. Abyste se jim vyhnuli, nechoďte si lehnout ihned po jídle.
Budí vás v noci na toaletu
Někteří lidé se v noci často budí a volá je příroda. Závisí to na množství kofeinu v jídle, který vás v noci nutí navštěvovat koupelnu. Takže pokud se chcete vyspat v kuse, už žádná káva, čaje a čokoládové dezerty před spaním.
Nárůst hmotnosti
Pokud si lehnete ihned po jídle, nedovolíte svému tělu spalovat kalorie. To bude mít za následek nárůst hmotnosti.
Kdy si po jídle můžeme jít lehnout?
Abyste předešli všem nežádoucím účinkům, naučte se jíst alespoň 3 hodiny před spaním. Za 3 hodiny žaludek potraviny téměř úplně stráví.
Obrázky: Freepik