Španělsko varuje: Objevily se nové příznaky COVID-19 u dětí

Přestože se zpočátku pandemie mělo za to, že dětí se nemoc covid-19 prakticky netýká, protože jejich průběh infekce čínským koronavirem je bezpříznakový, ukazuje se, že to tak docela není pravda. Španělští lékaři přišli s výsledky vyšetření dětí a dospívajících, které trpěly kožními vyrážkami, zarudnutím a otoky končetin. Tyto příznaky lékaři spojili s infekcí koronaviru SARS-CoV-2. Přestože se tyto symptomy objevily u mladistvých, lékaři upozorňují, že tytéž příznaky se mohou projevit u pacientů jakéhokoliv věku.

Zarudnutí se může objevit u kohokoliv, není ale průkaznou diagnózou

Španělští lékaři byli zmatení, když se v jejich ordinacích objevilo prvních pár pacientů s neobvyklými symptomy: zarudnutí a otok prstů na nohou či celých končetin. Když se pak ukázalo, že všichni pacienti, kteří však spadali do nízkorizikových skupin, mají pozitivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2, spojili si jedna a jedna dohromady. Přestože lékaři upozorňují, že se tento příznak může vyskytnout u osob všech věkových kategorií, dosud se objevoval prakticky výhradně u pozitivně diagnostikovaných dětí a mladistvých osob.

„Kůže na končetinách má tendenci zčervenat, a to u té části populace, která zpočátku pandemie nebyla považována za ohroženou z hlediska nákazy covid-19. Jedná se o červenavý zánět ve fázi mírného průběhu či velmi časné fáze nákazy koronavirem. Nicméně tento nový příznak nelze omezit na mladé lidi,“ uvedla pro španělskou televizi Antena 3 španělská dermatoložka Cristina Galván.

Vzápětí však dodala, že i když byl tento příznak pozorován u mladých lidí s pozitivním testem na infekci koronavirem, nelze jeho samostatný výskyt považovat za průkaznou diagnózu nemoci covid-19.

Koronavirus narušuje složení krve a způsobuje krvácení

Podle jiné dermatoložky Marcely Condé je ale projev nemoci covid-19 prostřednictvím kůže pravděpodobný a je důsledkem narušení cévního systému a krvetvorby.

„Známky na kůži, jako jsou červené skvrny zvané petechie spolu s kopřivkou či bez ní se vyskytují kvůli drobnému krvácení v důsledku snížení počtu krevních destiček. Tato změna je běžným nálezem spojeným s infekcí koronavirem, který generuje změny ve srážení krve,“ vysvětlila specialistka.

Obrázky: Freepik